Kornelia Ząbek i Oskar Wiśniewski Mistrzami Świata

dodano: 18-10-2012

Mistrzostwa Świata dzieci, kadetów i junioróww karate WUKF  Novy Sad (Serbia) 10-14.X.2012
W dniach 12-14 października 2012 roku w Nowym Sadzie w Serbii odbyły się Mistrzostwa Świata Karate WUKF Dzieci, Kadetów i Juniorów, w których wzięło udział ok. 2000 zawodników z 52 światowych federacji reprezentujących 34 kraje z 5 kontynentów.

Na zawodach tych byli również reprezentujący klub KAMIKAZE zawodnicy. Zaszczyt uczestnictwa w Mistrzostwach przypadł ósemce młodych karateków na co dzień ćwiczących w sekcjach w Szczecinie, Stargardzie, Pyrzycach i Chociwlu. Nadzieje medalowe były ukryte dość głęboko, choć ekipa nie wymagała dodatkowej motywacji, gdyż sam start w Mistrzostwach Świata jest ogromnie nobilitujący, to w pamięci mieliśmy zeszłoroczny start w Mistrzostwach Europy, z których przywieźliśmy 1 brąz, a na Światowym Championacie poprzeczka jest zawieszona nieco wyżej. Dodatkowo od optymizmu powstrzymywał nas fakt braku sukcesów w poprzednich Mistrzostwach Świata, na których byliśmy obecni 4 lata temu we Włoszech. Nasi zawodnicy sprawili nam tym razem ogromną niespodziankę, 10 miesięczny okres przygotowań okazał się niezwykle owocny: Krzysztof Halczuk, który jest już etatowym uczestnikiem największych imprez w karate WUKF, spisał się znakomicie zdobywając brązowy medal w konkurencji kata (formy), zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i wspólnie z kolegami w konkurencjach drużynowych kata i kumite. Największy sukces odniosła jednak Kornelia Ząbek - choć debiutowała na tak poważnej imprezie, podeszła do walk z bardziej utytułowanymi zawodniczkami bez respektu i odniosła życiowy sukces, tryumfując w konkurencji kumite (walki) drużynowe juniorek (wraz z koleżankami z Legnicy) i uzyskując tytuł Mistrzyni Świata. Kornelia znakomicie spisała się również w konkurencji indywidualnej, gdzie po dramatycznym, niestety przegranym pojedynku z Brazylijką (Emily Nascimento Laranjeirą) zdobyła tytuł indywidualnej wicemistrzyni świata w konkurencji walk kadetek +55 kg. Oskar Wiśniewski, choć w konkurencji indywidualnej nie poszło mu najlepiej, nie załamał się i wygrywając wszystkie walki w bardzo dobrym stylu poprowadził drużynę kumite do Mistrzostwa Świata!! Udany start zaliczyli również: Mateusz Wiśniewski - 8 miejsce wśród 86 zawodników, do udziału w finałowej 6 zabrakło niewiele. Szymon Harwat - 7 miejsce w kata, również był bardzo blisko od udziału w 6 osobowym finale. Jakub Borecki - jedyny Polak w kategoriach dzieci, który brał udział w finałach kata, niestety drobna pomyłka przekreśliła szanse na medal i ostatecznie Kuba wywalczył 5 miejsce, najwyższe wśród zawodników do lat 14 wśród Polaków startujących w kata. Również w kumite Kuba był 5, do medalu było bardzo blisko... Łukasz i Grześ Sulima wystartowali w kumite i mamy nadzieję, że doświadczenia zebrane na tak wysokiej rangi imprezie zaowocują w kolejnych startach.

Marcin Fidelus