Pyrzyckie Dni Olimpijczyka

dodano: 10-05-2018

Kwiecień to czas na promocję idei olimpijskiej i sportu, szczególnie wśród młodzieży. To promocja Wartości sportu, igrzysk olimpijskich, olimpijczyków.

Pyrzyce w tych obchodach mają bogatą, wieloletnią tradycję. Dzięki staraniom Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka, samorządów, działaczy sportowych od ponad czterdziestu lat organizowano gminne, powiatowe, wojewódzkie i centralne obchody Dnia Olimpijczyka. Te ostatnie organizowano w 2002 i 2016 roku uzyskując słowa uznania ze strony Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tegoroczne obchody były, jak zwykle różnorodne i bogate. Zaczęliśmy od wizyty w Koszalinie na wojewódzkich uroczystościach. Później były 47. Biegi Gryfitów, spotkanie z naocznym świadkiem Igrzysk w Pjongczang, konkurs wiedzy olimpijskiej, spotkania olimpijczyków z młodzieżą, skok wzwyż przy muzyce oraz Gala Olimpijska. Trochę tego było.

Gala Olimpijska - to wydarzenie odnosi się do ceremoniału i wydarzeń olimpijskich, i to tych najstarszych. Zaczęło się od wprowadzenia flagi olimpijskiej oraz wciągnięcia flagi na maszt przy dźwiękach hymnu olimpijskiego. Flagę z pięcioma kółkami po raz pierwszy wywieszono podczas igrzysk w Antwerpii w 1920 roku. Hymn to kantata greckiego kompozytora Spiridona Samary. Później był taniec greckich muz z wieńcami laurowymi tworzącymi na koniec szpaler dla znicza niesionego przez Weronikę Dyszkiewicz, brązową medalistkę MP młodziczek w zapasach.

Płonący znicz od 1928 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie to symbol trwałości olimpijskiej idei od czasów antycznych. Apel Olimpijski, czyli odezwę PKOl do młodzieży, trenerów i działaczy odczytała Andżelika Szymańska.

Galę otworzyli Marzena Podzińska Burmistrz Pyrzyc i Bartłomiej Królikowski Wicestarosta Pyrzycki. W uroczystości, która odbywała się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza uczestniczyli goście honorowi – olimpijczycy Róża Data-Ptak, Urszula Kielan i Krzysztof Pierwieniecki. Swą obecnością zaszczycili nas także Zdzisław Lech Twardowski Wójt Bielic, Robert Betyna – zastępca Burmistrz Pyrzyc, Marcin Kuduk Wiceprzewodniczący ZW SZS, dyrektorzy szkół, członkowie Pyrzyckiej Rady Olimpijskiej – Jerzy Goclik i Kazimierz Lipiński oraz ci najważniejsi – pyrzycka młodzież szkolna. Najbardziej wyróżniającym się sportowcom i działaczom przyznano nagrody.

Nagrodę „Fair Play” otrzymał lekarz Edwin Szamrowicz. Studiując w latach 60-tych na Akademii Medycznej w Szczecinie, był czynnym zawodnikiem AZS. Należał do najlepszych sprinterów i skoczków w dal w Polsce. Dorównywał takim biegaczom, jak Wiesław Maniak i Marian Foik. Jego wynik w skoku w dal – 7,58 m przez wiele lat był rekordem okręgu. Już pracując, także brał udział w zawodach lekkoatletycznych oraz piłce siatkowej. Prowadzi przychodnię sportową i sprawuje opiekę medyczną podczas zawodów. Ciągle jest blisko sportu i jemu służy.

Nagroda „Nadzieja Olimpijska” przypadła członkowi kadry narodowej młodzików w siatkówce i finaliście MP zespołu Żak-Espadon Pyrzyce Marcelowi Pszczole. Nagroda Specjalna trafiła do Agaty Pitury, brązowej medalistki MŚ na 1500 m. Medale ZW SZS otrzymali nauczyciele – Bożena Tołoczko i Krzysztof Kędziora.

Kółka Olimpijskie z rąk olimpijczyków otrzymali:

III Kółko Olimpijskie – Kinga Kapica za III miejsce w MP juniorek w zapasach.

I Kółka – zapaśnicy: Wiktoria Giers, Kacper Wieczorek, Maciej Turkiewicz, Weronika Dyszkiewicz, Jakub Pełka i Natalia Rozel.

Na zakończenie uroczystości mogliśmy podziwiać uczennice Szkoły Podstawowej w Pyrzycach przygotowane przez Danutę Kuźnicką i Zofię Kusz w dynamicznym pokazie gimnastyki artystycznej oraz barwnym układzie tańca towarzyskiego.

Galę przygotowali i przeprowadzili: Pyrzycki Klub Olimpijczyka, Szkoła Podstawowa w Pyrzycach i Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Całość prowadził, jak zwykle ze znawstwem i smakiem Piotr Olech.

J.B. Czaboćko