Budżet Gminy Pyrzyce na rok 2018

dodano: 01-02-2018

28 grudnia 2017 r. podczas  XLIV Sesji Rady Miejskiej w Pyrzycach uchwalony został budżet Gminy Pyrzyce na rok 2018.

Dochody budżetu w 2018 r. w kwocie 73.563.670 zł

Wydatki budżetu w 2018 r. w kwocie 71.668.670 zł

Nadwyżka budżetowa w 2018 r. w kwocie 1.895.000 zł

Dochody bieżące mają wpływ zarówno na wynik budżetu bieżącego, jak i limit obciążenia budżetu spłatami zadłużenia oraz możliwość zaciągania nowych zobowiązań na realizację inwestycji. Priorytetem polityki budżetowej Gminy Pyrzyce jest ograniczanie wydatków bieżących, tak aby zwiększyć różnicę między dochodami i wydatkami w celu wzmocnienia finansów.

Działania nasze koncentrują się na tym, aby planowany wynik budżetu w każdym roku był  z nadwyżką budżetową którą przeznaczamy każdego roku na obsługę długu i przede wszystkim na cele rozwojowe, zadania inwestycyjne. Ograniczamy wydatki i na bieżąco analizujemy z czego można jeszcze zrezygnować, niestety bardzo często wysokość wielu wydatków jest niezależna od decyzji władz gminy. Przykładem są tu chociażby kryteria dotowania z budżetu państwa niepublicznych i publicznych jednostek systemu oświaty oraz to, że ciągle przybywa nam zadań zleconych przez ustawodawcę, za którymi nie idą dodatkowe środki umożliwiające im całkowitą realizację, co zmusza nas do wydatkowania na te zadania dodatkowe środki z budżetu gminy. Wydatki bieżące od wielu lat są mniejsze od dochodów bieżących, każdy rok budżetowy zamykamy nadwyżką operacyjną i budżetową, którą przeznaczamy w kolejnym roku niemal w całości na zadania inwestycyjne.

Nadwyżka budżetowa w roku 2018 wprowadzona zostanie na zadania inwestycyjne.

Zadłużenie Gminy Pyrzyce na koniec 2017 r. wyniosło 16.253.741 zł

Na zadłużenie gminy na koniec roku składają się wyemitowane obligacje oraz zobowiązanie długoterminowe z przeznaczeniem na poprawę jakości i efektywności oświetlenia drogowego na terenie gminy Pyrzyce, którego spłata dokonuje się z wydatków budżetu. Wysokość zadłużenia na koniec 2017 roku wynosi 16.253 741 zł z tego 15.420.000 zł obligacje i 833.741 zł zobowiązanie długoterminowe. W kolejnych latach dług publiczny będzie ulegał zmniejszeniu zgodnie z terminami określonymi w umowach. Redukcja zadłużenia Gminy Pyrzyce na koniec 2018 planowana jest do kwoty 13.908.000,00 zł.

Podatki:

W naszej gminie podatki nie są podnoszone, wyjątek stanowią te, których zmiany podyktowane są odgórnymi przepisami czy wskaźnikami inflacji. Pomimo konieczności ich podwyżek, są one stosunkowo niewielkie i znacznie niższe, niż górne granice stawek kwotowych podatków ogłaszanych każdego roku przez Ministra Finansów, choć to przecież podatki są jednym z głównych źródeł dochodów gmin. Konsekwentnie kierujemy się zasadą wychodzenia naprzeciw potrzebom, interesom naszych mieszkańców i dlatego od 2016 roku utrzymujemy podatki na tym samym poziomie. Dzięki takiej polityce nasza gmina z całą pewnością może stać się bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i dla przedsiębiorców.