SPOTKANIE Z ROLNIKAMI POSZKODOWANYMI W WYNIKU NIEKORZYSTNYCH WARUNKÓW ATMOSFERYCZNYCH

dodano: 30-08-2017

29 sierpnia bieżącego roku w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach odbyło się spotkanie z inicjatywy Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej z rolnikami Gminy Pyrzyce poszkodowanymi w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. deszczu nawalnego.

W spotkaniu uczestniczyli Pan Adam Kalinowski Dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Pan Ireneusz Gajewski Przewodniczący Powiatowego Zespołu do szacowania szkód, Pan Piotr Gruszczyński Przewodniczący Gminnego Zespołu do szacowania szkód, Janusz Budynek i Pan Wacław Klukowski Członkowie Gminnego Zespołu do szacowania szkód, Pani Danuta Bartków Skarbnik Gminy Pyrzyce, Pani Dorota Grzybowska Sekretarz Gminy Pyrzyce oraz Sołtysi Gminy Pyrzyce.

Na spotkaniu przedstawiono przewidziane formy pomocy rolnikom – kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych, odroczenie płatności składek KRUS i rozłożenie ich na raty, odroczenie i rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, umorzenia czynszu z tytułu umów dzierżawy oraz zasady ubiegania się o tę pomoc. Pani Burmistrz przedstawiła propozycję pomocy Gminy Pyrzyce, tj. ulgi, raty, umorzenia w podatku rolnym. Poruszono także temat ponownego oszacowania szkód w przypadku wystąpienia dalszych problemów ze zbiorem plonów, a także ustalono kolejne spotkanie z udziałem Wojewody Zachodniopomorskiego.