Międzynarodowy Festiwal XXXVI Pyrzyckie Spotkania z Folklorem

dodano: 01-07-2016

Za nami Międzynarodowy Festiwal XXXVI Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, które odbywały się w dniach od 23 czerwca do 26 czerwca br.  W czwartek o godz. 19.00 w kościele pw. NMP w Pyrzycach odbył się Koncert Muzyki Religijnej i Narodowej, który poprowadziła Paulina Lenart. W piątek uroczystego rozpoczęcia festiwalu dokonała Marzena Podzińska Burmistrz Pyrzyc wraz z Tomaszem Lewandowskim Dyrektorem Pyrzyckiego Domu Kultury.

Pani burmistrz wręczyła parze pyrzyckiej klucz do bram miasta, który jest symbolem oficjalnego rozpoczęcia festiwalu. Następnie wszystkie zespoły zatańczyły wraz z mieszkańcami poloneza.

Ten rok był powrotem do korzeni… Zespoły prezentowały się nie tylko w Pyrzycach ale również w miejscowościach ościennych tj.: Kozielice, Tetyń, Mielno Pyrzyckie, Przelewice oraz w Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich. Na scenie wystąpiły zespoły z Polski i zagranicy min. : Zespół Nagyatadi Furjecske z Węgier, Zespół Kalanjay Dance Academy z Indii, Zespół Uchilite z Bułgari, DZR Mali Grojcowianie, RZPiT Kaszuby, ZF Drzewiczanie, ZF Polne Maki, RZ Ziemia Orawska, ZPiT Ziemia Cieszyńska, ZPiT Łany, ZF Lipka oraz nasze lokalne zespoły.  Pyrzyckie Spotkania z Folklorem to połączenie tradycyjnego folklor i nowoczesnej muzyki. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło rozpoznawalnych grup świata muzyki folklorystycznej min.: Rodziny Dolewawinowicza, Sudarynja Electro i Bubliczki. Gościem specjalnym XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Pyrzyckich Spotkań z Folklorem był zespół  Piersi.

Podczas festiwalu odbyły się również  występy zespołów w różnych częściach miasta tzw. Napad na Pyrzyce. Jak co roku nie zabrakło barwnego, tańczącego  i hucznego korowodu zespołów, który przemaszerował ulicami miasta. Mieszkańcy mieli również okazję obejrzeć nietuzinkowy spektakl z muzyką ludową w tle „ Do góry Nogami” przygotowany przez Pyrzycki Dom Kultury. Podczas festiwalu było wielu atrakcji, były nimi min. : wesołe miasteczko oraz Park Żywego Rzemiosła, gdzie każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach z ceramiki, rzeźby i wikliny papierowej.

Ten wspaniały weekend pokazał, że międzynarodowy festiwal to okazja do nieustanej wymiany doświadczeń kulturalno-społecznych a także połączenie tradycji i nowoczesności.  Festiwal poprowadziła Magdalena Borowiecka oraz Paulina Lenart.

Folklor jest COOL !