Jubileusz 70 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzesku

dodano: 25-08-2015

W sobotę, 22 sierpnia 2015 r., odbyły się uroczyste obchody siedemdziesięciolecia powstania i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzesku.OSP Brzesko funkcjonuje od 1945 roku. Oficjalnie zarejestrowana została, mocą decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, w dniu 6 czerwca 1960 roku.

Członkami – założycielami byli:

1. Prezes Stefan Mijalski
  2. Naczelnik Bolesław Kowalski
  3. II Wiceprezes Józef Furmański
  4. Sekretarz Zygmunt Furmański
  5. Skarbnik Władysław Światek
  6. Gospodarz Franciszek Makowski
  7. Czł. Zarządu Zygmunt Matczak
  8. Czł. Zarządu Telesfor Podziński
  9. P-cy Komisji Rewizyjnej Józef Podziński
  10. Czł. Kom. Rew. Stanisław Borchach
  11. Czł. Kom. Rew. Wacław Tarka
  12. Członek Zygmunt Nowacki
  13. Członek Czesław Wroński
  14. Członek Jerzy Babiak
  15. Członek Jerzy Szurko

W roku 1995, OSP w Brzesku, została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego
i jest pierwszą jednostką w Gminie Pyrzyce wyznaczoną do wyjazdów za Państwową Strażą Pożarną w Pyrzycach oraz pełnienia zastępstwa w razie nieobecności strażaków zawodowych.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godzinie 15.00, mszą w Kościele Parafialnym
w Brzesku. Następnie, przed Remizą, odbyła się część oficjalna podczas, której wręczono odznaczenia i podziękowania oraz poświęcono i odsłonięto tablicę pamiątkową. Spośród zaproszonych gości głos zabrali Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, Starosta Pyrzycki Kazimierz Lipiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzesku Małgorzata Jasion, Sołtys Brzeska Krystyna Janowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz Maria Brzozowska oraz Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach Jacek Marchlewicz.

Minęła chwila od zakończenia oficjalnej części uroczystości, kiedy zawyła syrena alarmowa. Zrządzenie losu sprawiło, że zebrani goście mieli okazję zobaczyć jak szybko strażacy ochotnicy osiągają gotowość bojową, ponieważ było to rzeczywiste wezwanie do pożaru, który miał miejsce w miejscowości Połczyno.

Strażacy powrócili po, trwających godzinę, działaniach gaśniczych i dołączyli do bawiących się, podczas biesiady, gości oraz pozostałych członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzesku.