" Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej bo to nasz wielki skarb! "

dodano: 28-08-2014

24 sierpnia  odbyły się Dożynki Archidiecezjalne, które miały miejsce w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach. Na dożynkach pojawił się Burmistrz Jerzy Marek Olech jako gospodarz i  osoba godnie reprezentująca naszą gmine wraz z małżonką.  Byliśmy świadkami przybycia również  senatorów, posłów, przedstawicieli władz powiatowych, gminnych, mundurowych oraz dyrektórów urzędów.

Jak co roku dożynki rozpoczęły się od prezentacji przepięknych wieńców, które zaskakiwały swą różnorodnością, wielkością oraz doborem zbóż, żywych kwiatów, owoców i warzyw. Przedstawiciele poszczególnych dekanatów prezentując swoje wieńce zaśpiewali  pieśni specjalnie przygotowane na tą okazję oraz recytowali wiersze. Udział w uroczystości wzięły również poczty sztandarowe służb mundurowych i organizacje rolników.

O godzinie 15:00 rozpoczęła się Msza Święta dziękczynna w intencji tegorocznych plonów, którą  poprowadził  Ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. W wygłoszonej mowie dziękował Bogu za  zebrane plony  oraz  mówił  o ciężkiej pracy rolników i staraniach  włożonych w tegoroczne plony. Następnie odbyło się błogosławienie rolników i zostały przekazane życzenia dla mieszkańców miast i wsi. Po Mszy Świętej zostały złożone dary na ołtarz , następnie odbyło się święcenie chleba, który  został wypieczony z zebranych zbóż.  O godzinie 17:00 wystąpił  chór „ Biesiada” z Warnic.  Z okazji dożynek poszczególne sołectwa przygotowały   wystawę z  rękodziełami oraz przetwory i wyroby, które można było nabyć  za niewielką cenę. Na stoiskach  zagościły między innymi miody, powidła, soki i pieczywo. Nie zabrakło także  regionalnych potraw do degustacji takich jak  bigos, pierogi czy  grochówka.

Podsumowując Dożynki Archidiecezjalne możemy śmiało powiedzieć, że Gmina Pyrzyce po raz kolejny stworzyła świetne warunki do zapoznania się z kulturą, historią i zwyczajami naszego miasta Pyrzyc.

Aleksandra Nowakowska