dodano: 10-04-2022

82. rocznica Zbrodni Katyńskiej

oraz 12. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, decyzją najwyższych władz ZSRR zamordowano blisko 22 tysiące Polaków, m.in. żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, jak również cywilów. Ofiary zostały rozstrzelane bez wyroków i z naruszeniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Skala zbrodni poraża do dziś, a pamięć o niej żyje dzięki wysiłkom wielu pokoleń Polaków. W 82 rocznicę tej bestialskiej zbrodni chciałabym oddać hołd pomordowanym, ale również tym wszystkim, którzy prawdę o Katyniu pielęgnowali w czasach komunizmu.

70 lat po zbrodni katyńskiej - 10 kwietnia 2010 roku – w Smoleńsku, w katastrofie lotniczej zginęła cała polska delegacja udająca  się do Katynia na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, piloci i personel samolotu. Oddaję cześć ich pamięci.

Myśleliśmy, że czas aktów barbarzyństwa w tej części Europy jest już za nami, że będziemy pamiętać i czcić poległych, z nadzieją patrząc w przyszłość. Wierzyliśmy, że do kolejnych zbrodni nie będzie dochodzić. Niestety, dla Rosji historia nie okazała się nauczycielką życia. Kilkadziesiąt lat po zbrodni w Katyniu, w imię imperialistycznych ambicji i szowinizmu władz rosyjskich, wojska rosyjskie dokonały inwazji na Ukrainę. Media donoszą o brutalnych mordach na ludności cywilnej, gwałtach i rabunkach. Analogie do ludobójstwa w Katyniu nasuwają się same. Jestem przekonana, że niezależnie od naszych poglądów politycznych i przekonań religijnych - naszym moralnym obowiązkiem jest głośno protestować przeciwko rosyjskim zbrodniom. Gmina Pyrzyce podejmuje działania na rzecz pokoju, pomagając ukraińskim uchodźcom i przyłączając się do bojkotu Rosji.

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć o pomordowanych!

Burmistrz Pyrzyc
(-) Marzena Podzińska

W dniu 9 kwietnia 2022 roku delegacja władz samorządowych złożyła winiec przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Katynia, oddając hołd pomordowanym w Katyniu Polakom oraz tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.