Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

dodano: 21-10-2021

Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie likwidacji Sądu w Pyrzycach

W dniu 21 października 2021 rok w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołane w celu wypracowania wspólnego stanowiska w związku z pozytywnym zaopiniowaniem przez Ministra Sprawiedliwości wniosku Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie o likwidacji Zamiejscowego Wydziału Sądu Rejonowego w Stargardzie z siedzibą w Pyrzycach z dniem 1 stycznia 2022 roku.

W posiedzeniu uczestniczyli na zaproszenie Marzeny Podzińskiej Burmistrz Pyrzyc:

1. Jarosław Rzepa Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

2. Olgierd Kustosz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

3. Mariusz Majak Sekretarz Starostwa Powiatowego w Pyrzycach, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pyrzycach.

4. Paweł Kulok Wiceprzewodniczący Prezydium Krajowego Zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Ad Rem” Przewodniczący Zarządu ZOZ Odział w Stargardzie.

5. Anna Bartos Prokurator Rejonowy w Pyrzycach.

6. mł. insp. Krzysztof Pawlik p.o Komendanta Powiatowego Policji.

7. Bartłomiej Królikowski Burmistrz Lipian.

8. Iwona Kochel Wójt Gminy Bielice.

9. Piotr Rybkowski Wójt Gminy Kozielice.

10. Mieczysław Mularczyk Wójt Gminy Przelewice.

11. Alina Werstak Wójt Gminy Warnice.

12. Iwona Ksel Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pyrzycach.

13. Hubert Łuszczyk Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komunalnej Rady Miejskiej w Pyrzycach.

14. Michał Maduzia Komendant Straży Miejskiej w Pyrzycach.

W czasie spotkania uczestnicy wyrazili swoje niezadowolenie, że przy podejmowaniu tak ważnej decyzji jaką jest likwidacja Sądu w Pyrzycach nie zostały przeprowadzone konsultacje z władzami powiatu i gmin, a informacja o zamiarze likwidacji Sądu została uzyskana z nieoficjalnych źródeł. Zarówno Poseł na Sejm jak i Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego zadeklarowali działania mające na celu zmianę decyzji w sprawie likwidacji Sądu w Pyrzycach i uznali, że wskazane jest po wysłuchaniu argumentacji Prokuratora Rejonowego w Pyrzycach w zakresie wzrostu przestępczości i ekonomiki postępowań rozszerzenie działalności Sądu w Pyrzycach o wydział rodzinny i cywilny, a nie jak zamierza Ministerstwo Sprawiedliwości jego całkowitą likwidację.

Uczestnicy spotkania oraz Starosta Pyrzycki Pan Stanisław Stępień wspólnie wypracowali stanowisko, które przedstawione zostało w piśmie skierowanym do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wyrażając zdecydowany sprzeciw wobec decyzji o likwidacji Sądu w Pyrzycach wskazując iż będzie to miało bardzo negatywny wpływ dla mieszkańców naszego powiatu i które nie znajduje żadnego merytorycznego i społecznego uzasadnienia.

Burmistrz Pyrzyc

(-) Marzena Podzińska

Stanowisko Wicemarszałka, Starosty, Burmistrzów, Wójtów do Ministra Sprawiedliwości dot likwidacji Sądu w Pyrzycach