Narodowe Czytanie 2021

dodano: 07-09-2021

Narodowe Czytanie 2021

4 września 2021 r. w słoneczną i ciepłą sobotę na Placu Ratuszowym w Pyrzycach miała miejsce jubileuszowa – X odsłona akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej „Narodowe Czytanie”, tym razem cała Polska czytała „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Przesłanie akcji, zawarte w liście Prezydenta RP odczytała Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska – „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną”.

Pyrzycką odsłonę akcji pod patronatem Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzinskiej przygotowała Pyrzycka Biblioteka Publiczna wraz z Sekcją Literatury, Historii i Sztuki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach

Adaptacji dramatu dokonała i słowem wstępnym okrasiła Wiktoria Wiszniowska – Kijana, liderka Sekcji Literatury, Historii i Sztuki UTW w Pyrzycach

Utwór czytali: Marzena Podzińska, Zenobia Walczak, Astrid Czarnecka, Maria Kozłowska, Alicja Przepiórka, Lilia Boczkowska, Wojciech Siatczyński, Janusz Przepiórka, Edwin Nickel i Józef Majewski.

Z okazji jubileuszowej – X edycji „Narodowego Czytania” Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska dziękując za czynny udział we wszystkich odsłonach akcji, wręczyła pamiątkową statuetkę oraz podziękowania dla uczestników czytania Dzieł Polskiej Literatury.

Dziękujemy niezawodnej publiczności, która wiernie towarzyszy nam już od 10 lat.

(-) Magdalena Brzozowska – Wróblewska

Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej