Sejmik Olimpijski w Poznaniu

dodano: 24-10-2019

W Poznaniu odbył się Ogólnopolski Sejmik Olimpijski, w którym wzięło udział wiele klubów olimpijczyka z całej Polski oraz reprezentacje regionalnych rad olimpijskich.

Najliczniejszą, ponad dwudziestoosobową ekipą była reprezentacja Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej z jej prezesem Stanisławem Kopciem oraz Jerzym Goclikiem i Kazimierzem Lipińskim, członkami Zarządu. Pyrzycki Klub Olimpijczyka reprezentowały Barbara Sokołowska i Izabela Naglewicz-Goclik.

Znakomitym gospodarzem Sejmiku był mistrz olimpijski w rzucie młotem z IO w Sydney (2000) Szymon Ziółkowski.
     Sejmik był dobrą okazją do wymiany doświadczeń w promowaniu idei olimpijskich w lokalnych społeczeństwach, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W działalności tej Pyrzycki Klub Olimpijczyka od wielu już lat uważany jest za jeden z najlepszych w Polsce. Znalazło to potwierdzenie w wystąpieniach przedstawicieli PKOl, którzy podkreślali też zasługi samorządu powiatu pyrzyckiego i jego gmin we wspieraniu tej działalności.
   Pamiątkową statuetkę Pyrzyckiej Gali Olimpijskiej pyrzyczanie wręczyli Marianowi Sypniewskiemu z PKOl z podziękowaniem za długoletnią pomoc i współpracę.
   Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładów prof. Wojciecha Lipońskiego o zapomnianych kulturach sportu, prof. Ryszarda Wryka o narodzinach ruchu olimpijskiego w Polsce oraz osobistych refleksji Szymona Ziółkowskiego, uczestnika aż pięciu igrzysk olimpijskich o upadku olimpijskich ideałów. Wyraził jednak nadzieję, że Igrzyska w Tokio w roku 2020 będą ich odbudową.
   Wieczór uczestnicy Sejmiku spędzili w klubie jazzowym Blue Note na świetnym koncercie jazz bandu Joanny Dudkowskiej i jej gościa, wokalisty Chuca Fraziera.
   Następny Sejmik Olimpijski odbędzie się za dwa lata.
                                                                                                       AS