INAUGURACJA ROKU KULTURALNEGO 2019/2020

dodano: 24-10-2019

We wtorek 22 października 2019 r. w Pyrzyckim Doku Kultury miała miejsce Inauguracja Roku Kulturalnego 2019/2020. Na uroczystość która skupiła twórców, artystów i animatorów przybyli także Burmistrz Pyrzyc Pani Marzena Podzińska, zastępca Burmistrza Pyrzyc Pan Robert Betyna, Radni Gminy Pyrzyce, przedstawiciele placówek edukacyjnych i stowarzyszeń, partnerzy, mecenasi i przyjaciele pyrzyckiej kultury.

Od lat spotkaniu temu towarzyszy wręczenie dwóch prestiżowych wyróżnień - Nagrody Artystycznej oraz Stypendium Artystycznego Gminy Pyrzyce. W tym roku uchwałą Rady Miejskiej Nagroda Artystyczna trafiła do Sekcji Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach a roczne stypendium otrzymał Jakub Hołownia uczeń Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej I stopnia.

W kolejnej części spotkania dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury Rafał Roguszka w telegraficznym skrócie przypomniał co działo się w miniony roku a wachlarz imprez był ogromny. Wystarczy tylko przypomnieć nad wyraz udane Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, realizacja muralu o tematyce folklorystycznej na budynku PDK, zrealizowanie z partnerami niemieckimi z Ueckeremunde Folkowej Strefy Relaksu, kolejna edycja kampanii społecznej - Stop Hejtowi, Biesiada z Cyganami, setki godzin zajęć dla dzieci nie tylko w pracowniach, spektakle teatralne, premiery kinowe, koncerty i konkursy o różnej tematyce. Głośno o działaniach domu kultury było w TV Szczecin, TV Aura, Radiu Szczecin, Kurierze Szczecińskim, Głosie Szczecińskim i wielu wielu innych mediach.

Instytucja pozyskała poważnych strategicznych partnerów, przyjaciół i mecenasów finansowych oraz programowych. PDK stał się też strategicznym partnerem Gminy w projekcie „Ja w Internecie”, dzięki czemu udało się przeprowadzić wiele szkoleń i zakupić 34 komputery do szkół podstawowych. To tylko mały wycinek rocznego działania.

Motto na rok 2020 brzmi: Rozgość się w Pyrzyckim Domu Kultury. Tym samym placówka zaprasza do udziału w zajęciach i korzystania z wiedzy doskonałych instruktorów plastyki, muzyki, tańca, rzemiosła artystycznego i nowych mediów. Już za chwilę rozpoczną się wspólne projekty m.in. Koncert Niepodległościowy, Jarmark Bożonarodzeniowy czy otwarcie przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i MKIDN pierwszej w Pyrzycach Galerii Sztuki.

Na zakończenie imprezy wyemitowano 5 minutowy spot reklamujący ostatnią edycję Pyrzyckich Spotkań z Folklorem - #Plecione tradycją. Ukoronowaniem wieczoru był spektakl kabaretowy SENIOR-i-tatatata-M w reżyserii Małgorzaty Piotrowskiej a w wykonaniu Grupy 60+

Pyrzycki Dom Kultury nie odnosiłby tak spektakularnych sukcesów gdyby nie odwaga, kreatywność, pracowitość i oddanie w realizowaniu misji dyrektora Rafała Roguszko,

Marzeny Cielek, Katarzyny Pluty, Haliny Posyniak, Bożeny Rosieckiej, Marioli Wsolak , Wiesławy Olejniczak, Agnieszki Urbańskiej, Romualda Fijałkowskiego, Krzysztofa Oszczyka, Ryszarda Zgłobickiego i Piotra Lasockiego.