Konferencja promocyjna pod hasłem "Cudze chwalicie swego nie znacie"

dodano: 11-07-2014

10 lipca 2014 r. w Pyrzyckim Domu Kultury odbyła się konferencja promocyjna dla nowej Strategii Rozwoju Ziemi Pyrzyckiej (gminy Pyrzyce, Warnice, Dolice), powstałej przy wykorzystaniu środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, tzw. „Małych projektów”.

Na konferencję zaproszono badaczy, którzy na podstawie przeprowadzonych nowatorską metodą RAR badań przygotowali samą Strategię. Innowacyjność tego projektu polegała na tym, że został on opracowany nie na podstawie suchych danych, ale w wyniku spotkań roboczych z przedstawicielami różnych kluczowych grup z Ziemi Pyrzyckiej – przedsiębiorców z branży gastronomicznej, producentów lokalnych wyrobów, reprezentantów gmin. Celem badania było opracowanie strategii promocji produktów i usług Ziemi Pyrzyckiej zatytułowanej: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” w oparciu o wcześniejsze określenie lokalnych zasobów w zakresie usług i produktów oraz określenie barier (przeszkód) w skutecznej promocji regionu i wskazanie sposobów ich pokonania.

Konferencję prowadziła pani Katarzyna Kalinowska z mężem Piotrem Kalinowskim, którzy zaakcentowali, że niewątpliwym i niekwestionowanym zasobem Ziemi Pyrzyckiej jest atrakcyjność produktów lokalnych, ich wysoka jakość i różnorodność. Produkty i atrakcje lokalne, jakimi może poszczycić się Ziemia Pyrzycka to ciekawe produkty spożywcze jak i wytwory rękodzieła. Ponadto obszar pyrzycki obfituje w różnego rodzaju działalność artystyczną zespołów pieśni i tańca ludowego. Znaczącym zasobem Ziemi Pyrzyckiej jest mnogość i różnorodność imprez plenerowych stanowiących okazję do prezentacji produktów lokalnych.

Wykładowcy podkreślili, że badania wykazały także szereg trudności związanych z dotarciem do producenta, od którego potencjalny odbiorca mógłby nabyć produkt. Niektóre z tych produktów wytwarzanych na terenie Ziemi Pyrzyckiej wpisane są na listę tzw. produktów tradycyjnych, ale fakt ten wcale nie ułatwia znalezienia wytwórców.

Podczas dyskusji prowadzący jak i uczestnicy doszli do wniosku, ze należy przeprowadzić inwentaryzację wszystkich produktów regionalnych na Ziemi Pyrzyckiej związanych z tradycją kulturową w regionie. Ważnym elementem w doborze informacji będzie aplikacja na telefon komórkowy informująca o atrakcjach danego terenu.

Wśród uczestników konferencji był burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech wraz z zastępcą Agnieszka Odachowską, którzy żywo dyskutowali o problemach, które należy skutecznie rozwiązywać, żeby region Pyrzyc był bardziej rozpoznawalny. Jest możliwość przystąpienia do programu, który realizowany byłby z środków pozabudżetowych a organizacje pozarządowe realizowałby ten program.

M.N.