Inauguracja Roku Kulturalnego 2013/2014

dodano: 30-10-2013

25 października 2013 r. w Kaplicy św Ducha odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2013/2014. Magdalena Brzozowska Wróblewska, dyrektor PBP, przywitała gości w siedzibie Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej – Dziale Tradycji - "Muzeum Ziemi Pyrzyckiej", które obecnego kształtu nabrało w sierpniu b.r. W swoim wystąpieniu Burmistrz Pyrzyc, Jerzy Marek Olech zanaczył, że kultura jest niezwykle ważną sferą działalności człowieka, która pobudza i rozwija wrażliwość oraz wzbogaca naszą osobowość. Dzięki niej życie codzienne nabiera innych, jaśniejszych barw.

Piątkowe spotkanie miało na celu nie tylko integrację środowiska ludzi kultury, ale również uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych w minionym roku. W naszym regionie, na szczęście możemy poszczycić się wieloma takimi osobami. Dlatego listami gratulacyjnymi zostali uhonorowani: Romuald Fijałkowski, Krystyna Jaskuła, Tadeusz Strep, Barbara Schulz i Henryk Schulz, Tomasz Lewandowski, Tomasz Szutkowski, Joanna Suwińska, Janusz Urbański, Agnieszka Urbańska, Artur Marcinkiewicz, Zofia Grzesiuk, Lucyna Wilgocka, Ryszard Głogowski oraz Danuta Cząstka. Burmistrz życzył wszystkim ludziom kultury, żeby nie brakowało im zapału do spełniania swoich pasji, aby dalej odnajdywali radość życia i wszelkiej pomyślności w realizacji twórczych inicjatyw.

Nagrodę artystyczną, w tym roku było to stypendium artystyczne, burmistrz przyznał Oliwii Prajzendac, uczennicy Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej I Stopnia w klasie gitary. Gratulacje przyjęła nie tylko Oliwia, ale również jej mama. Inaugurację uświetnili uczniowie i nauczyciele Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Kwartet nauczycielek w składzie: Katarzyna Krajka, Beata Jakubowska, Kamila Marchlewicz i Joanna Kraszewska rozpoczął koncert od „Eine kleine nacht musik” Wolfganga Amadeusza Mozarta, Wyróżniona stypendium artystycznym Oliwia Prajzendac zagrała na gitarze utwory „W nastroju jesieni” A. Załęcznego i „”W starym Kinie” Tatiany Stachak. Duet wiolonczelowy Alicja Bochan – Bochanowicz i Joanna Kraszewska zaprezentował nam utwór S. Lee, a duet fletowy, czyli Iga Flisińska i Katarzyna Krajka znaną i popularną kołysankę „Na Wojtusia z popielnika”. Trio akordeonowe w składzie Piotr Modzelewski, Maciej Kwiecień, Marek Stawniak Zagrali utwór „Mały wirtuoz”. Podczas koncertu nie mogło zabraknąć kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Jego „Menuet zagrały Katarzyna Krajka i Joanna Kraszewska. Na zakończenie koncertu, profesjonalnie poprowadzonego przez panią Ewę Loba-Diakitè, dyrektor Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej I Stopnia usłyszeliśmy „Memory” Anrew Lloyda Webbera zagranego przez Trio Musso, czyli Beatę Jakubowską, Kamilę Marchlewicz i Joannę Kraszewską.

Na zakończenie spotkania w Kaplicy św. Ducha wszyscy goście, po słodkim poczęstunku i gorącej kawie, zostali zaproszeni do Pyrzyckiego Domu Kultury na widowisko muzyczne „Co to za człowiek”, dla których PDK przeznaczył specjalną pulę biletów. Pyrzycka Biblioteka Publiczna gorąco dziękuje Agnieszce Nowaczek za nastrojową dekorację Kaplicy św. Ducha, Pyrzyckiej Szkole Muzycznej za przygotowanie wspaniałego koncertu, pracownikom PDK i Działu Promocji w Urzędzie Miasta oraz Piotrowi Olechowi za pomoc, bez której Inauguracja Roku Kulturalnego nie byłaby tak udana.