dodano: 15-10-2013

W roku 1982 wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty –  która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Z tej okazji w Pyrzyckim Domu Kultury 14 października br. zorganizowano spotkanie Burmistrza Jerzego Marka Olecha z pracownikami oświaty z terenu Gminy Pyrzyce. Tłumnie przybyli goście mieli możliwość wysłuchania pięknych życzeń z ust Pana Burmistrza i odebrania nagród pieniężnych przez wyróżnionych i zasłużonych nauczycieli.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły. To dzięki państwa ofiarności i umiłowaniu zawodu kolejne pokolenia mogą pogłębiać widzę i kształtować umysły. Jest to praca niełatwa, która wymaga szczególnych predyspozycji. Mając to na względzie kieruje do Państwa życzenia satysfakcji z pracy zawodowej, wytrwałości w pełnieniu swojej misji, oraz uznania  i szacunku wychowanków

Ktoś kiedyś pięknie napisał: Nauczyciele są jak kwiaty, roztaczają swoje piękno po całym świecie. Swoim zamiłowaniem do poznawania świata zarażają swoich uczniów, którzy później niosą swoją ciekawość, gdziekolwiek przychodzi im żyć. Nauczyciele, ze swoimi słowami mądrości, budzą tego ducha w nas wszystkich i prowadzą nas po ścieżkach życia.

To spotkanie było okazją, by uhonorować najbardziej wyróżniającą się kadrę oświaty Gminy Pyrzyce. Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech przyznał nagrody pieniężne dla następujących nauczycieli:

1. Renata Bochan-Bochanowicz – dyrektor Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach
2. Alina Janił – dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddz. Integracyjnymi
3. Małgorzata Jasion – dyrektor SP w Brzesku i p.po w SP Mielęcin
4. Elżbieta Kępka – dyrektor PP w Brzezinie
5. Sabina Litwic – dyrektor PP Nr 4 w Pyrzycach
6. Ewa Loba- Diakite – dyrektor PSM I stopnia
7. Anna Napiórkowska – dyrektor PP Nr 3 w Pyrzycach
8. Irena Olech – dyrektor PP w Żabowie

Wartym podkreślenia jest fakt, że na wniosek Burmistrza Pyrzyc nagrodzeni zostali odznaczeniami resortowymi (medal Komisji Edukacji Narodowej) i państwowymi (medal za długoletnią służbę następujące osoby:

1. Elżbieta Kępka – dyrektor PP w Brzezinie otrzymała srebrny medal za długoletnią służbę
2. Sabina Litwic – dyrektor PP Nr 4 w Pyrzycach (medal KEN)
3. Anna Napiórkowska – dyrektor PP Nr 3 w Pyrzycach (medal KEN)
4. Irena Olech – dyrektor PP w Żabowie (medal KEN)
5. Józef Czaboćko – emerytowany nauczyciel, trener i dyrektor SP Nr 1 w Pyrzycach – dalej czynny zawodowo jako trener wolontariusz ( medal KEN)
6. Jan Utnik – emerytowany dyrektor w Żabowie, aktywny popularyzator turystki na ziemi pyrzyckiej (medal KEN).

Odbiór nagród miał miejsce w Szczecinie w auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej. Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdeczne gratulacje.

Całą uroczystość zakończyło widowisko operetkowe „Od czardasza do kankana” w wykonaniu aktorów teatru muzycznego IWIA, których twórcami jest małżeństwo Izabeli i Marcina Witwickich. Grupę IWIA stanowi zespól wykwalifikowanych i doświadczonych solistów, wywodzących się z terenów muzycznych całego kraju. Muzyczna opowieść rozgrywa się w salonach dwojga arystokratów, którzy znudzeni codziennością postanawiają uciec w tajemnicy przed wszystkimi w nieznane. Zgromadzeni tłumnie goście usłyszeli najpiękniejsze melodie z operetek „Wesoła Wdówka”, Księżniczka Czardasza”,  „Hrabina Marica” i wiele innych.