GRADOBICIE ZNISZCZYŁO UPRAWY PYRZYCKICH ROLNIKÓW

dodano: 02-08-2013

W związku z gradobiciem, które wystąpiło z  soboty  na niedzielę (z 27 na 28 lipca), Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech wystosował pismo do Wojewody Zachodniopomorskiego z prośbą o powołanie komisji mającej na celu oszacowanie strat. Klęska gradobicia najbardziej dotknęła rolników z Pstrowic, Mielęcina i Letnina. W 100% uległy zniszczeniu uprawy rzepaka ozimego w Letninie, w Mielęcinie w 60%, natomiast w Letninie 60-100%. Gradobicie zniszczyło również w tych sołectwach uprawy pszenicy, żyta i pszenżyta w 10 – 40 %, natomiast szkody w uprawie buraków szacowane są w 10 – 40 %.

31 lipca w Letninie odbyło się spotkanie z firmą ubezpieczeniową, która również szacowała wysokość strat poniesionych przez pyrzyckich rolników. Z ramienia Burmistrza Pyrzyc w spotkaniu uczestniczył Janusz Budynek inspektor i pełnomocnik ds. rolnictwa, który wszedł w skład komisji dla oszacowania szkód.

Po raz kolejny aura okazała się nieprzyjazna dla pyrzyckich rolników i spowodowała znaczne straty w ich uprawach. Praca rolnika jest nieprzewidywalna i trudno zaplanować jakie będą zbiory. Bardzo współczujemy naszym rolnikom, którzy pracując w pocie czoła muszą się liczyć z kaprysami pogody.