Festyn charytatywny "Pomóżmy pogorzelcom"

dodano: 25-06-2013

23.06.2013r. w Pyrzycach na placu przy Urzędzie Miejskim odbył się festyn charytatywny na rzecz rodzin poszkodowanych w wyniku pożaru, jaki miał miejsce 15.06.2013r. Festyn otworzył gospodarz i organizator tej szczytnej akcji -  burmistrz Pyrzyc Marek Olech wraz z Łucją Szutkowską – dyrektor PDK.

W związku z tragedią, burmistrz Pyrzyc odwołał 34. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem i zdecydował o jednodniowej organizacji spotkań w formie festynu charytatywnego. Rozpoczynając festyn, Marek Olech serdecznie zachęcał wszystkich do wsparcia 14 rodzin, którym pomoc jest w tej chwili niezbędna.
    W tym dniu na odwiedzających festyn czekało wiele atrakcji , m.in. występy uczniów szkół, zespołów śpiewaczych, zespołu muzyki i kultury romskiej. Można było wylicytować wiele ciekawych przedmiotów, dzieł sztuki, wizyty w salonach kosmetycznych, portfele skórzane, pióro firmy Parker, sesję zdjęciową, książki kucharskie mistrza kuchni Roberta Sowy z jego autografem  i wspólnym zdjęciem i wiele innych.
         Na scenie jako pierwsi wystąpili uczniowie szkoły muzycznej I stopnia w Pyrzycach, a następnie gimnazjaliści zainscenizowali nadanie praw miejskich. Uczniowie ZS nr 1 przedstawili „Kopciuszka” w wersji angielskiej. Publiczności bardzo podobał się występ rodziców uczniów SP nr 2 w Pyrzycach, którzy profesjonalnie naśladowali zespół ABBA. Wspólnego poloneza zatańczyli członkowie UTW i ZPiT „Pyrzyce”. Występy były przeplatane licytacjami, które sprawnie przeprowadzili prowadzący festyn Roksana Herman i Ryszard Tański. Każdy mógł znaleźć na festynie coś dla siebie, np. można było skorzystać z przejażdżki motorami, wojskowymi pojazdami, starą „warszawą”, samochodem strażackim. Na degustatorów czekała chrupiąca i gorąca pizza Marka Pietrzaka z pizzerii Con Amore, ciasta przygotowane przez mieszkanki sołectwa Giżyn oraz ryby morskie przyrządzone przez mistrza kuchni Roberta Sowę i Marcina Michalskiego.
    Na scenie pojawiły się również Katarzyna Kwapisz i Beata Kusztal, które w imieniu pogorzelców podziękowały wszystkim osobom dobrej woli za każdą pomoc i wielkie serca. W swoich wypowiedziach podkreśliły, iż dzięki pomocy wszystkich, w szczególności burmistrza Marka Olecha, pań z Ośrodka Pomocy Społecznej, organizacji Caritas i przedstawicielom kościoła, firmom prywatnym, strażaków z PSP i OSP biorących udział w akcji gaśniczej, wszystkich ludzi życzliwych: „jakoś podniesiemy się psychicznie po tej tragedii, która doświadczyła głęboko nasze rodziny i dzieci. Po kilku dniach dopiero dotarło do nas, że choć straciliśmy wszystko, co mieliśmy, to i tak mieliśmy szczęście, że nikt z nas nie stracił życia”.
Na zakończenie festynu zatańczył i zaśpiewał długo oczekiwany romski zespół „Cierchaj” oraz „Kapela bez zagrychy”.
Dzięki pomocy wszystkim ludziom, których los poszkodowanych rodzin w pożarze nie jest obojętny udało się uzbierać sumę  20.140,66 zł.
Organizatorzy festynu: burmistrz Pyrzyc i Polski Komitet Pomocy Społecznej w Pyrzycach  serdecznie dziękują wszystkim biorącym udział w festynie i w jego przygotowaniu, a w szczególności za pomoc dla pogorzelców.

MW