PYRZYCKIE ŚWIĘTO OLIMPIZMU

dodano: 15-04-2013

Miesiąc kwiecień, to okres propagowania idei olimpijskiej i czas rozsławiania szlachetnego współzawodnictwa sportowego. W tym czasie organizowane są spotkania dzieci i młodzieży z olimpijczykami, połączone z masowymi zawodami sportowymi.

Święto olimpizmu kultywowane jest w naszym mieście od wielu lat, czego dowodem są chociażby obchody centralne i kilkakrotne uroczystości o randze wojewódzkiej.
     W tym roku Inauguracja Pyrzyckich Dni Olimpijczyka połączona była z 42. Biegami Gryfitów. Uroczystości zorganizowane zostały przy udziale: LKS „SPARTAKUS” Pyrzyce, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pyrzycach, Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pyrzycach, Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka oraz Lokalnej Grupy Działania Ziemia Pyrzycka. Patronat honorowy nad uroczystościami objęła Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Anna Mieczkowska. Natomiast medialny: TVP Szczecin, „Kurier Szczeciński”, Gazeta Ziemi Pyrzyckiej i portal Pyrzyce.Info.
Imprezy sfinansowane zostały ze środków: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Lokalnej Grupy Działania Ziemia Pyrzycka, Gmin: Przelewice, Kozielice, Bielice i Warnice oraz firmy „FARAON” Pyrzyce.
      W piątek, 12 kwietnia w Hali Sportowej im. Polskich Olimpijczyków ponad pięćset dzieci, młodzieży i dorosłych przeżyło małą namiastkę prawdziwych igrzysk olimpijskich. Gośćmi na zaproszenie Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka do Pyrzyc przyjechali Olimpijczycy: Andrzej Stec, Wojciech Matusiak, Rajmund Zieliński, Krzysztof Pierwieniecki, Róża Data – Ptak, Janusz Olszewski i Władysław Wojtakajtis.
     Kawalkadę sportowców, reprezentacji szkół powiatu pyrzyckiego, jak również klubów i stowarzyszeń sportowych z całego regionu pyrzyckiego prowadził Józef Czaboćko (były nauczyciel wychowania fizycznego, trener i działacz sportowy, redaktor działu sportowego Gazety Ziemi Pyrzyckiej). W dalszej części uroczystości odbył się ceremoniał olimpijski – wciągnięcie flagi, odczytanie apelu i zapalenie znicza olimpijskiego. Najwybitniejszym młodym sportowcom, zaproszeni goście – Wiceprzewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, Andrzej Stec i Zastępca Przewodniczącego Rady Głównej Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Stanisław Kopeć w asyście olimpijczyków wręczyli pierwsze, drugie i trzecie kółka olimpijskie.
Uwieńczeniem pyrzyckich uroczystości było rozegranie na Stadionie Miejskim im. Leszka Słoninki jednej z najstarszych masowych imprez biegowych na Pomorzu Zachodnim - 42. Biegów Gryfitów. Uroczystego otwarcia dokonał włodarz Gminy – Marek Olech, gościem honorowym była laureatka Galerii Hall of Fame 2011, wielokrotna reprezentantka kraju na największych imprezach lekkoatletycznych (Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Puchar Europy ), Ewa Wrzosek - Wortmann.
Na trasach stadionu w 12 biegach - od 400 m do 3000 m - ścigały się dzieci, młodzież i dorośli. Łącznie po puchary i medale, a przede wszystkim po zdrowie i zasmakowanie prawdziwej rywalizacji sportowej, wystartowało ok. 350 osób.
Najlepsi w każdej kategorii nagradzani byli pucharami, medalami, nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami.

Zwycięzcy konkurencji biegowych – z trzech pierwszych miejsc:

ROCZNIK 2004/2005 DZIEWCZĘTA DYSTANS 400M:
1)    Dagmara Suszczyńska – SP Będargowo
2)    Katarzyna Kryszkiewicz – UKS Copernikus Żabów
3)    Marika Chromińska  - SP 1 Złocieniec

ROCZNIK 2004/2005 CHŁOPCY DYSTANS 400M :
1)    Igor Wsolak – UKS Copernikus Żabów
2)    Rafał Klementowicz – SP 1 Złocieniec
3)    Łukasz Podraska – UKS Copernikus Żabów

ROCZNIK 2002/2003 DZIEWCZĘTA DYSTANS 600M:
1)    Patrycja Bystrzak – UKS Copernikus Żabów
2)    Kamila Iwan – UKS Copernikus Żabów