Uroczyste obchody 68 rocznicy zakończenia walk o Pyrzyce

dodano: 06-03-2013

1 marca przy Pomniku Pamięci odbyły się uroczystości z okazji 68 rocznicy zakończenia walk o Pyrzyce. Zanim delegacje władz samorządowych, związków kombatanckich, szkół, przedszkoli, instytucji i zakładów państwowych, służb mundurowych złożyły symboliczne wiązanki kwiatów, został odśpiewany a capella hymn państwowy przez młodzież z Publicznego Gimnazjum i Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Pyrzycach.

Rocznicowe obchody, które poprowadzili gimnazjaliści, są wyrazem hołdu i pamięci dla walczących o oswobodzenie Polski od wroga, dla tych, którzy ofiarą przelanej krwi zapewnili nam pokój i byt w wolnej Ojczyźnie, w naszym wolnym i pięknym mieście. Dlatego pamięć tę trzeba pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom, o czym m.in. w swoim wystąpieniu podkreślił Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił również Leszek Kowalski Prezes Zarządu Koła w Pyrzycach Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
     Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowo – kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury, gdzie uczestnicy pyrzyckiego święta wysłuchali i obejrzeli patriotyczny montaż słowno – muzyczny pt. „Pamiętamy i pamięć tę przekażemy” w wykonaniu uczniów obydwóch gimnazjów. Tradycyjnie po oficjalnej części burmistrz zaprosił kombatantów na spotkanie, które było refleksyjnym podsumowaniem tej ważnej dla mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej uroczystości.
Burmistrz Pyrzyc serdecznie dziękuje Pani dyrektor Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach Renacie Bochan – Bochanowicz za pomoc w przygotowaniu uroczystości i zaangażowaniu uczniów w jej obchody. Podziękowania przede wszystkim kierujemy drogiej młodzieży gimnazjalnej, która pięknie wpisała się w rocznicowe święto oraz nauczycielom: Wiolecie Maliszewskiej – Werda, Mirosławowi Staciwie, Elżbiecie Król, Joannie Zienkiewicz i Wandzie Michalak, którzy przygotowali swoich wychowanków.

MW