11 listopada - Święto Niepodległości

dodano: 10-11-2021

W czwartek 11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 listopada 1997 r. (M.P. 1997 nr 82 poz. 793) jest to uroczysta rocznica skłaniająca do refleksji nad czasem, w którym "(…) wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę".

Serdecznie zachęcam Państwa do upamiętnienia i oddania hołdu pamięci wszystkim Rodakom, którzy walczyli dla wolnej Polski, tym którzy w najtrudniejszych czasach w kraju i na uchodźstwie byli wierni idei niepodległości, poprzez wywieszenie biało-czerowonej flagi na budynkach i balkonach.

Zachęcam również do odwiedzenia Pyrzyckiego Domu Kultury bądź kanału Youtube: PDK OFFICIAL gdzie w dniu 10 listopada br. o godzinie 1100 będzie można obejrzeć Uroczyste Obchody Święta Niepodległości pn. "11 Listopada Zawsze" . Natomiast w dniu 11 listopada o godzinie 1100 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach. Po mszy świętej pod Pomnikiem Katyńskim przy kościele Rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia NMP złożone zostaną symboliczne wiązanki kwiatów dla upamiętnienia bohaterów poległych za wolność Ojczyzny.

Burmistrz Pyrzyc

(-) Marzena Podzińska