Społeczna Rada ds. Ochrony Przyrody

dodano: 11-02-2013

Coraz częściej na terenie gminy Pyrzyce, i nie tylko, zauważalny jest wzrost liczby wycinanych drzew. Argumenty towarzyszące podejmowaniu decyzji o wycinkach są różne: ktoś chce oczyścić teren pod inwestycję, innym niektóre drzewa przeszkadzają w codziennym życiu, ktoś twierdzi, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu w czasie wichur i ulew deszczu, z kolei jeszcze ktoś jest uczulony na pyłki określonych roślin.

Spotykam się z bardzo różnymi uzasadnieniami wniosków o wycięcie drzew. W zależności od właściciela gruntu, na którym rosną drzewa, takie pozwolenie wydaje samorząd innego szczebla. I tak np. w sprawie drzew na terenie gminy, decyzję podejmuje powiat, i odwrotnie – o drzewach rosnących na terenie powiatu decyduje gmina. Ostatnia interwencja miłośników przyrody, którzy stoją na stanowisku, że drzew musi być w mieście jak najwięcej, ponieważ są producentami niezbędnego dla życia tlenu, świadczy, że jest grono osób, którym bardzo zależy na aktywnym uczestnictwie w podejmowaniu decyzji w sprawie wycinki drzew.
      Dostrzegając istotę problemu i wychodząc naprzeciw żywym reakcjom mieszkańców podjąłem decyzję o powołaniu Społecznej Rady Ochrony Przyrody, której członkowie będę uczestniczyć i opiniować w podejmowaniu strategicznych decyzji. W moim przekonaniu w ten sposób pogodzony zostanie ważny interes społeczny, ponieważ rada będzie przedstawicielem mieszkańców oraz łącznikiem między społecznością lokalną a urzędem. Dzięki takiemu gremium będę mógł zapoznać się z opiniami zarówno tych, którzy wnioskują o usunięcie drzew, jak i osób zaangażowanych w ochronę przyrody.
     Postanowienie o taki procesie podejmowania decyzji w sprawie wycinki drzew, wynika przede wszystkim z troski o przyrodę, która stanowi naturalne środowisko naszego życia. Wspólna odpowiedzialność za naturalne środowisko, w którym żyjemy, pozwoli cieszyć się nam zdrowiem i jest wartością nadrzędną.

Jerzy Marek Olech
Burmistrz Pyrzyc