750-lecie nadania praw miejskich Pyrzycom

dodano: 21-01-2013

18 stycznia (piątek) br. w sali widowiskowo-kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury uroczyście zainaugurowano jubileusz 750-lecia Pyrzyc. W programie obchodów był rys historyczny wygłoszony przez prof. Edwarda Rymara, uhonorowanie najbardziej zasłużonych Pyrzyczan oraz wspólne świętowanie przy urodzinowym torcie.

Ceremonia rozpoczęła się uroczystą sesją Rady Miejskiej, na której podjęto uchwałę o ustanowieniu 2013 r., rokiem obchodów jubileuszu 750-lecia Pyrzyc oraz polonezem odtańczonym przez Zespół Pieśni i Tańca „Pyrzyce” Następnie prof. Edward Rymar przedstawił krótki rys dziejów Pyrzyc.
Jubileusz uświetniło uhonorowanie Pań: Mariannę Wodzińską i Teresę Kędziorę złotymi odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego, które przyznał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, a wręczył Jarosław Rzepa, członka zarządu. Medalami „Za zasługi dla obronności kraju” nadanymi przez Ministra Obrony Narodowej odznaczono: Marię i Mieczysława Ogiejko, Władysławę i Jana Okrasków, Cecylię i Konstantego Lutkiewiczów, Janinę Krawczyk, Mariannę i Franciszka Makowskich, Antoninę Mierzwiak.
     Na wniosek Burmistrza Pyrzyc Jerzego Mareka Olecha Radni Miejscy podjęli uchwałę o przyznaniu tytułu Honorowego Sołtysa Stanisławowi Grzejszczakowi. Najbardziej zasłużonych dla Pyrzyc Burmistrz Pyrzyc wyróżnił okolicznościowymi statuetkami, które rokrocznie przyznawane są w formie „Pyrzyczanek”, a tym razem były to jubileuszowe figurki. Wyróżnieni w poszczególnych kategoriach to:
•    Włodarze Pyrzyc: Stanisław Stępień, Kazimierz Lipiński, Walenty Darczuk, Jan Lemparty, Władysław Jachimowicz;
•    Kultura: Ryszard Głogowski, Agnieszka Urbańska, Romuald Fijałkowski, Artur Marcinkiewicz, Danuta Cząstka, Tadeusz Strep, Gabriela Jędruch, Krystyna Jaskuła, Janusz Urbański, Łucja Szutkowska, Zofia Grzesiuk, Lucyna Wilgocka, Wilhelm Walkarz, Stanisław Sarzała, Bolesław Garczyński, Klaudia Szczepkowska;
•    Sport: Jacek Ciepłucha, Józef Nowak, Franciszek Sokołowski, Izabela Naglewicz – Goclik i Jerzy Goclik, Ewa Wrzosek – Hartmann, Marcin Mazurkiewicz;
•    Społecznicy: Ks. Dziekan Leszek Konieczny, Leszek Kowalski, Jadwiga Świerczyńska – Raszkowska, Zdzisława Dzioba, Zenobia Walczak, Halina Imiela, Danuta Nowakowska, Józef Kędziora, Kazimierz Lipski
•     Przedsiębiorcy: Krystyna i Krzysztof Marszałek, Artur Nowakowski, Artur Kominek i Piotr Wydro, Krystyna i Kazimierz Rudyńscy, Stanisław Stachera, Michał Piwoni, Bolesław Gąsiorowski;
•     Promocja miasta: Edward Rymar, Józef Czaboćko.

Jubileusz to także ważna chwila dla wszystkich pracowników pyrzyckiego ratusza, bowiem gmina bierze udział w projekcie „Skuteczny Samorząd - usprawnienie działania 10 gmin z terenu województwa zachodniopomorskiego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego jednym z rezultatów było zdobycie certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001:2008. W trakcie uroczystości Zbigniew Zychowicz, prezes zarządu Instytutu Rozwoju Regionalnego, uroczyście przekazał go burmistrzowi Markowi Olechowi.

Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz województwa i zaprzyjaźnionych gmin, którzy składali serdeczne życzenia oraz drobne podarki urodzinowe.

Imprezę uatrakcyjnił koncert zespołów „Young Stars” oraz ”Quatro Man” pod kierownictwem Łucji Szutkowskiej. W holu Pyrzyckiego Domu Kultury goście zwiedzali wystawy przygotowane przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną: fotografii, pyrzyckich przedmiotów z duszą, zbiór map i dokumentów oraz Time Tunel Arkadiusz Wodzińskiego z firmy Armaxx.
     Po zakończeniu oficjalnej części inauguracji goście zostali zaproszenia na lampkę szampana i degustację urodzinowego tortu z logo 750-lecia Pyrzyc, ufundowanego przez przedsiębiorstwo „Aga”. Wszyscy uczestnicy inauguracji otrzymali także okolicznościowe upominki, m.in. kubki sponsora, przedsiębiorstwa Backer OBR .
     Patronat honorowy nad jubileuszem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, a medialny TVP Szczecin, Kurier Szczeciński i Pyrzyce.info.

Życzenia i Gratulacje

Poseł do Parlamentu Europejskiego Prof. zw. dr hab. BOGUSŁAW LIBERADZKI