Narodowe Czytanie 2019 w Pyrzycach

dodano: 10-09-2019

7 września 2019 r. na Placu Ratuszowym w Pyrzycach miała miejsce kolejna odsłona akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej „Narodowe Czytanie”, którego przesłanie odczytała Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska - „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego”.
Adaptację noweli i scenariusz przygotowała Wioletta Maliszewska-Werda, słowem wstępnym okrasiła liderka Sekcji Literatury Wiktoria Wiszniowska – Kijana.
Utwory czytali: Marzena Podzińska, Astrid Czarnecka, Danuta Kozłowska, Wojciech Siatczyński, Edwin Nickel, Józef Majewski, radny powiatu pyrzyckiego Wiktor Tołoczko, Kaja Jaroszyńska, kl. VIIIa, Mateusz Krzychala, kl. VIa, tytuły czytanych utworów prezentowali Julia Iwaszko, kl. Va i Wiktor Delekta, kl. Via.