Rewitalizacja terenów zielonych wokół fontanny

dodano: 10-08-2012

Szanowni Państwo

Z przyjemnością pragnę poinformować, iż w miejscu uszkodzonej fontanny, jeszcze  w tym roku, zostanie oddany do użytku mieszkańców naszego miasta i odwiedzających nas gości obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy.

Zadanie, które realizuje Gmina Pyrzyce to „Rewitalizacja terenów zielonych wokół fontanny przy Placu Wolności”. Zakres prac obejmuje: wymianę chodnika, wykonanie pergoli, budowę ławek oraz liczne nasadzenia różnorodnej roślinności.
    Dzięki porozumieniu między Gminą a Geotermią Pyrzyce i Pyrzyckim Przedsiębiorstwem Komunalnym dodatkowo powstanie mini tężnia solankowa z konstrukcji drewnianej wypełniona tarniną.
     Przy Placu Wolności zostaną usytuowane dwie tężnie. Pierwsza składa się z 5 modułów, a jej długość to 13m. Druga zaś, zbudowana jest z 3 modułów o łącznej długości 7,72 m. Każda z nich mierzy po 3,13m wysokości, a ich szerokość to 2,8m. Atrakcyjność tego miejsca podkreśli oświetlenie ledowe.
W centralnym punkcie, zaprojektowano siedziska z drewna sosnowego w kształcie koła z betonu architektonicznego.
      Działanie tężni oparte jest na zamkniętym obiegu solanki, która dostarczana będzie z pobliskiego odwiertu przez Geotermię.
    Ze znajdującego się pod tężnią zbiornika, solanka wyprowadzana będzie perforowanymi rurami na szczyt kolumn i opadając zraszać będzie tarninę, tworząc jednocześnie wokół kolumny solankowy aerozol. Pod wpływem wiatru i słońca solanka będzie intensywnie parowała tworząc bogaty mikroklimat, który działa podobnie jak rozbryzgujące się fale morskie. Przebywając wokół kolumn wdychać będziemy minerały i mi¬kroelementy znajdujące się w solance, które przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniają niedobór mikro¬elementów  w naszym organizmie i spowodują wzrost odpor¬ności organizmu.
Jestem przekonany, że dzięki takiemu zagospodarowaniu terenu, Pyrzyce zyskają na atrakcyjności, natomiast Geotermia Pyrzyce kolejnych kontrahentów. Przejeżdżający turyści chętniej pozostaną na dłużej w naszym mieście.

Burmistrz Pyrzyc
(-)  Jerzy Marek Olech