Alternatywa dla gazu

dodano: 11-07-2012

Pyrzycka Geotermia od wielu lat poszukuje możliwości obniżenia kosztów produkcji ciepła i niezależności energetycznej. Eksploatacja wody termalnej do produkcji jest w sezonie grzewczym niewystarczająca (zwłaszcza przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych), a zużycie gazu w procesie wytwarzania ciepła oraz ciągłe jego podwyżki, podnoszą znacznie cenę ciepła.

W czerwcu przedstawiciele firmy Termall Energy sp. z o.o.  uczestniczyli w spotkaniu z Jerzym Markiem Olechem – Burmistrzem Pyrzyc i przedstawili propozycję budowy w Pyrzycach elektrociepłowni, opartej na spalaniu słomy i siana. Następnie 09 lipca br. Wspólnicy Spółki (Gmina Pyrzyce, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie), Rada Nadzorcza  wraz z Zarządem podjęli decyzję o współpracy z bełchatowską firmą. Projekt ma ogromne szanse powodzenia, zaś rolniczy charakter gminy Pyrzyce oraz ościennych gmin, umożliwia w dostatecznym stopniu dostęp do biomasy. Ideą współpracy z projektowaną elektrociepłownią jest zwiększenie konkurencyjności ceny ciepła i poprawa sytuacji finansowej Geotermii. Krótko mówiąc importowany gaz w znacznym stopniu zostanie zastąpiony paliwem pochodzącym z lokalnego rynku. Takiemu rozwiązaniu sprzyja przygotowywany obecnie przez Ministerstwo Gospodarki projekt Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.
         Należy podkreślić, iż biomasa jest nieszkodliwym dla środowiska, odnawialnym źródłem energii. Wykorzystanie biomasy wspomaga rozwój rolnictwa, a  wzrastający popyt na produkty rolne przyczynia się do powstania koniunktury i do tworzenia nowych miejsc stałej pracy. Elektrociepłownia zapewniłaby pracę kilkunastu osobom i zbyt na pozostałości z produkcji rolnej naszym lokalnym gospodarstwom rolnym i indywidualnym rolnikom.