Pyrzyckie Spotkania z Folklorem

dodano: 27-06-2016

Uwaga przed nami już XXXVI Międzynarodowy Festiwal Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, który odbędzie się 23 – 26 czerwca 2016. Jest to kolejna edycja, która będzie łączyć tradycje z nowoczesnym przejawami folkloru. W tym roku, po raz pierwszy od bardzo dawna festiwal powróci do korzeni. Zespoły prezentować się będą nie tylko w Pyrzycach, ale również w miejscowościach ościennych tj. Kozielicach, Tetyniu, Mielnie Pyrzyckim oraz w Szczecinie (Zamku Książąt Pomorskich).

Na festiwalowej scenie wystąpi wiele zespołów ludowych z całej Polski i zagranicy: m.in. Zespół Nagyatadi Furjecske z Węgier, Zespół Kalanjay Dance Academy z Indii, Zespół Uchilite z Bułgari, DZR Mali Grojcowianie, RZPiT Kaszuby, ZF Drzewiczanie, ZF Polne Maki, RZ Ziemia Orawska, ZPiT Ziemia Cieszyńska, ZPiT Łany, ZF Lipka. W czasie imprezy nie zabraknie także naszych rodzimych zespołów.

Po raz kolejny Pyrzycki Dom Kultury zaprosił na festiwal artystów tworzących nowoczesną muzykę inspirowaną kulturą ludową. W czasie tegorocznych Spotkań będzie można zobaczyć zespoły będące jednymi z najbardziej rozpoznawalnych grup świata muzyki folklorystycznej. Na pyrzyckiej scenie pojawi się Rodzina Dolewawinowicza (24.06), prezentującą muzykę cygańską i Bubliczki (25.06). Gościem specjalnym XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Pyrzyckie Spotkania z Folklorem będą Piersi (24.06).

Doskonałą okazją do poznania współczesnych inspiracji folklorem będzie również nietuzinkowy spektakl z muzyką ludową w tle „Do Góry Nogami”(25.06), produkcji Pyrzyckiego Domu Kultury. Amatorów folklowo – klubowych rytmów dance zainteresować powinien występ zespołu Sudarynja Electro (25.06). Kolejna festiwalowa atrakcja to LASER SHOW (25.06), czyli pokaz animacji etno – dźwiękowej.

W ramach Pyrzyckich Spotkań z Folklorem otwarty zostanie też Park Żywego Rzemiosła, gdzie każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach z ceramiki, rzeźby i wikliny papierowej (25 -26.06).

Kulminacją triumfu pyrzyckiego folkloru będzie kolorowy i huczny korowód, który w tanecznym rytmie przemaszeruje ulicami Pyrzyc (25.06 godz. 13:30). Poprzedzą go spontaniczne występy zespołów w różnych częściach miasta, czyli tzw. Napad na Pyrzyce.

Organizatorzy XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Pyrzyckie Spotkania z Folklorem mają nadzieję, że tegoroczny, bogaty w wiele atrakcji, program skierowany do wszystkich, niezależnie od wieku spotka się z dużym zainteresowaniem, bo FOLKLOR JEST COOL.