Seniorzy w sportowej rywalizacji "Na wesoło"

dodano: 31-03-2015

Oni już to wiedzą, że życie na emeryturze też może być pełne wrażeń. Mowa o seniorach, którzy mają swoje pasje, marzenia, żyją aktywnie i nie zamierzają spędzić jesieni życia siedząc w domu przed telewizorem. Udowodnili to po raz kolejny, podczas „II Pyrzyckiej Senioriady – Aktywni w każdym wieku”, która na stałe wpisana została do kalendarza imprez sportowo – rekreacyjnego OSiR i UTW.

W minioną sobotę (28.03.2015 r.) z inicjatywy i na zaproszenie pyrzyckich instytucji - Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku „pod dachem” hali OSiR pokolenie 50+  rywalizowało ze sobą w wieloboju sportowo – rekreacyjnym „Na wesoło”.

Na starcie igrzysk stanęły reprezentacje trzech Uniwersytetów z: Stargardu Szczecińskiego, Barlinka i Pyrzyc. Sobotnia uroczystość rozpoczęła się defiladą zespołów. Następnie Pani Maria Kozłowska – członkini sekcji literatury pyrzyckiego UTW, poprzez recytację wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Jak ja się czuję” wprowadziła wszystkich zebranych w świat i problematykę ludzi starszych oraz przekazała przesłanie autorki, że po mimo upływających lat i nie zawsze nienagannego zdrowia ważne jest, aby mieć dystans do siebie i  nieustające poczucie humoru.

Po czym w pokazie rock and roll’a sportowego wygimnastykowane uczennice Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach pod kier. art. Eryki Kędziory ukazały talent, piękno i energię jaka łączy ze sobą taniec i sport.

Po pierwszej części artystycznej Robert Betyna – Zastępca Burmistrza Pyrzyc, Zenobia Walczak Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach oraz Justyna Gredka – p.o. dyrektora OSiR dokonali uroczystego otwarcia Igrzysk.  Natomiast sportowa zabawa w roli głównej z seniorami rozpoczęła się od wspólnej rozgrzewki, którą poprowadziły nauczycielki z Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach – Danuta Kuźnicka i Zofia Kusz wraz z uczennicami gimnazjum i podstawówki.

Wyłonione ze startujących ekip trzyosobowe jury zasiadło do stolika sędziowskiego, aby bacznym okiem obserwować i obradować nad oceną młodych duchem, a jak się później okazało i ciałem studentów UTW.

Pierwszą konkurencją było wykonanie rysunku „na oślep”. Pięcioosobowe zespoły z zawiązanymi oczyma musiały po kolei dorysowywać poszczególne części ciała, tak aby ostatnia osoba mogła „ubrać” postać. I tu okazał się być potrzebny nie tylko talent manualny, jak również niezawodna pamięć. Okazało się, że ani jedno ani drugie nie zawiodło zawodników. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć na tle portretów z „przyjacielem” z kartki, a przyznać trzeba, że charakteryzacje były bardzo wyszukane.

Dalej w sportowe szranki ruszyły grupy –ośmio, -pięcio, i trzyosobowe, aby w kilkunastu konkurencjach przeżyć wspaniałą rekreację i pokazać, że wcale nie o wygraną chodzi, a o zabawę. Można było podziwiać jak „młodzi duchem” seniorzy wykazywali się nie tylko umiejętnościami sportowymi, w takich konkurencjach jak: wyścigi szortów i rydwanów,  „strzały do celu”, niesforne krzesła,  prowadzenie ramy od koła kijem, kapslowy tor i gra w klasę – te przypomniane z lat dzieciństwa, ale także kreatywnością i poczuciem humoru w prezentacji drużyny „na wesoło”.

Przygotowane konkurencje wzbudzały wiele pozytywnych emocji nie tylko wśród uczestników, ale także wśród kibiców, którzy dzielnie wspierali swoje ekipy.

Oprawę artystyczną w trakcie rozgrywek przygotowali i zaprezentowali młodzi adepci nowo powstałego Stowarzyszenia Tańca Sportowego Pyrzyce. Zosia Kraśniańska i Maciuś Woźniak poprzez wykonanie dystyngowanego walca oraz żywiołowej chachy przedstawili artystyczny kunszt tańca. Gimnazjalistka – Aleksandra Mierzwiak wykonała dwa utwory muzyczne i jeden literacki. Wykonawcy otrzymali od publiczności owacje na stojąco, co jest przykładem zdolności artystycznych młodego pokolenia.

Dopełnieniem uczty artystycznej był taniec „One Billion Rising” (Nazywam się miliard) – przeciw przemocy przedstawiony przez członkinie sekcji tańca UTW w Pyrzycach oraz młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce  pod kierownictwem instruktorów z Pyrzyckiego Domu - Kultury Joanny Suwińskiej i Janusza Urbańskiego.

Pyrzyckim Igrzyskom pt. „Aktywni w każdym wieku” przyświeca cel: integracja seniorów z Uniwersytetami Trzeciego Wieku w województwie zachodniopomorskim, współdziałanie lokalnej społeczności oraz zabawa sportowa fair – play.

W trakcie zawodów organizatorzy przygotowali dla wszystkich ekip i gości ciepły poczęstunek oraz kawę, herbatę i ciasto.

Po zakończonych zmaganiach gospodarze uroczystości serdecznie podziękowali drużynom, kibicom oraz przybyłym gościom za wspaniałą atmosferę i mile spędzony czas. Wręczając pamiątkowe medale i dyplomy –wyrazili nadzieję na dalszą owocną współpracę. Podziękowaniom, przemówieniom i owacjom nie było końca. Goście już teraz zadeklarowali swój udział w przyszłorocznej edycji Senioriady i choć zmęczeni to w świetnych nastrojach wyjechali do swoich domów.