III Regionalny Kongres Kobiet z Obszarów Wiejskich

dodano: 14-10-2014

11 października w Pyrzyckim Domu Kultury odbył się  III Regionalny Kongres Kobiet z  Obszarów Wiejskich.  Kongres Kobiet to wyjątkowe, niecodzienne spotkanie przybliżające problemy i potrzeby kobiet, a także doskonała okazja do wymiany myśli, doświadczeń oraz nawiązywania dialogu między przewdstawicieklami różnych środowisk. Kongres odbywał  się w  charakterze paneli dyskusyjnych. Podejmowane tematy  na Kongresie są  niezwykle istotne dla całego społeczeństwa, skąd też istnieje potrzeba organizacji tego typu przedsięwzięć  i inicjatyw.   Organizatorami imprezy były różne grupy i stowarzyszenia ze Stargardu i Pyrzyc. Regionalnym organizatorem Kongresu była Pani Agnieszka Odachowska. Na spotkanie przybył Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, Wicestarosta stargardzki Marek Stankiewicz, Wójt gminy Dolice oraz jednocześnie prezes stowarzyszenia  Lokalna Grupa Działania Ziemia Pyrzycka - Grzegorz Brochocki i Ewa Hancz dyrektor biura LGD.

O godzinie 10:00 rozpoczęło się oficjalne przywitanie gości, następnie głos zabrała Agnieszka Odachowska mówiąc, że cieszy się  z przybycia  gości z różnych regionów i miejscowości dodając przy tym życzenia miłych i ciekawych obrad.   Na scenie zagościła także Marzena Chińcz reprezentująca Kongres Kobiet, która opowiedziała o rozwoju Kongresu oraz o tym czym tak naprawdę jest kongres kobiet. Z jej wypowiedzi dowiedzieliśmy się, że kongres kobiet jest inicjatywą społeczną oraz największym ruchem  społeczny kobiet  w Polsce..  Na dzień dzisiejszy  w Kongresie  uczestniczy około 50 000 kobiet. Do tej pory odbyło się już 6 kongresów, a liczba kobiet na spotkaniach stale rośnie. Te działania są po ty, by głos kobiet był coraz bardziej słyszalny, po to, by   wprowadzać jak największą ilość kobiet do  organów decyzyjnych oraz  po to, by kobiety kandydowały na równi z mężczyznami. Dzięki takim Kongresom kobiety wychodzą z  tych spotkań naładowane pozytywną energią, nabierają one chęci do działania oraz wiele entuzjazmu. Szerzmy więc ideę równości kobiet!  Spotkanie uprzyjemnił mini koncert Marty Frydryszek.

Kolejnym elementem spotkania były rozmowy przeprowadzane  na poszczególnych panelach. Pierwszy z  nich  dotyczył inspirujących historii przedsiębiorczych kobiet prowadzących firmy społeczne o nazwie „Da się !”, a poprowadził go Krzysztof Musiatowicz. Jako drugi został poprowadzony panel „Liderki z  obszarów wiejskich animatorkami życia”. Udział brali w nim Małgorzata Krysiak, Agnieszka Brodowska i Lucyna Wilgocka,   a poprowadziła go Marzena Chińcz.

Po interesujących obradach odbyła się krótka przerwa, którą uprzyjemnił Zespół Śpiewaczy „Seniorita” oraz „Pyrzyczanka”.

Trzeci panel został przeprowadzony  przez Beatę Maciejewską, dotyczył on „ Polki powiatowej i zielonej modernizacji”, czyli podsumowanie rocznej realizacji projektu oraz propozycja współpracy na obszarach wiejskich.  W tym panelu uczestniczyły Anita Stolarczyk, Katarzyna Kosno, Irmina Olejnik - Czerwonka oraz Agnieszka Odachowska. Kolejny panel poprowadziła Monika Pakuła, uczestniczkami były Sylwia Kotkowska - Rzeppa, Barbara Rzeczycka, Justyna Borzym, Teresa Działoszewska. Panel dotyczył  zagadnień związanych z kobietą  w polityce i w życiu codziennym.

O godzinie 13.00   dr. Mariusz Holicki z  Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, który  w  województwie zachodniopomorskich szerzy program „ Badam się więc mam pewność.” przybliżył nam informacji o bezpłatnych programach profilaktycznych realizowanych przez ZCO, bezpłatnych badaniach mammograficznych i cytologicznych oraz placówkach,   w których można wykonać badanie w  województwie zachodniopomorskim.

Obecni zapoznali się  z  zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z  Rakiem promującego ideę niepalenia tytoniu, zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz zdrowego opalania.  W holu można było otrzymać egzemplarze Kodeksu  dedykowanego dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dodatkowo  podczas Kongresu można było wykonać profesjonalne badanie piersi.

Następnie o godzinie 13:30 został poprowadzony kolejny panel przez Annę Skierkowską, dotyczył on problematyki związanej z  kobietą w  mediach.   W obradach brały udział Marzena Chińcz redaktorka naczelna Femki, Aleksandra Zalewska- Stankiewicz- Radio Stargard, Aneta  Słaba- Kurier Szczeciński, Bożena Kuszela- portal stargardzki.

Przerywnikiem pomiędzy panelami był występ Zespołu Śpiewaczego „Złota Jesień”, „Wrzos”. Po emocjach artystycznych rozpoczęła się przerwa na obiad.

Ostani panel poprowadziła Bogna Czałczyńska pod nazwą „ Świetliki szansą dla rozwoju lokalnej społeczności”, uczestniczki panelu to Agnieszka Odachowska, Katarzyna Kosno oraz  Agnieszka Brodowska.

Na kongresie nie zabrakło  dodatkowych  niespodzianek takich jak warsztaty kosmetyczne, warsztat „ Posmakuj społecznej przedsiębiorczości”, czyli jak założyć i poprowadzić społeczną firmę, kooperacyjna gra planszowa Coopoly oraz kawiarenka, w której można było skosztować kawy, zupy grzybowej, bigosu, różnego rodzaju ciast.

Ważnym elementem spotkania było wręczenie przez Burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha wyróżnień przyznanych przez Kapitułę Kongresu Kobiet  z Obszarów Wiejskich  w dziedzinie najbardziej aktywnej kobiety w   regionie oraz kobiety sukcesu.  Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Odachowska,  Sylwia Kotkowska - Rzeppa, Bogna Czałczyńska Anna Skierkowska,  Barbara Rzeczycka,  Anna Hackiewicz - Gębska oraz  Katarzyna Kosno. Następnie Burmistrz Pyrzyc wręczył  czterdzieści nagród z  losowania. Uczestnicy spotkania mogli nabyć losy przy rejestracji. Gratulujemy szczęśliwcom !

Na zakończenie odbył się występ solistki Marianny Makowskiej, który wzbudził wiele radości i uśmiechu na twarzach. !!

Aleksandra Nowakowska