"Drogi dla Natury - promocja zadrzewień w krajobrazie rolniczym jako siedlisk przyrody oraz korytarzy ekologicznych"

dodano: 01-10-2014

Z końcem 2013 roku gmina Pyrzyce przystąpiła do udziału w projekcie „Drogi dla Natury” dotyczącym „promocji zadrzewień w krajobrazie rolniczym jako siedlisk przyrody oraz korytarzy ekologicznych”. Lokalny nadzór nad projektem sprawuje Federacja Zielonych Gaja ze Szczecina, a bezpośrednie działania w gminie przeprowadza z jej ramienia animator Bartosz Kurnicki.

W ramach „Dróg dla Natury” w Pyrzycach zostało zorganizowane specjalistyczne dwudniowe szkolenie edukacyjne przygotowane dla urzędników, zarządców dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz lokalnych działaczy. Podczas szkolenia „Drogi w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi” wykładowcy przedstawili role i funkcje alej, opowiedzieli o tym, co im zagraża i jak można je chronić. Poinstruowali także jak wizualnie oceniać stan drzewa oraz jak projektować przyszłe nasadzenia. Oprócz szkoleń specjalistycznych odbędą się również spotkania z miejscową ludnością oraz młodzieżą szkolną. Na spotkaniach tych można się będzie dowiedzieć szeregu informacji nie tylko o alejach, ale także o samych drzewach oraz jak rozpoznawać podstawowe ich gatunki.

W ramach projektu „Drogi dla Natury” przeprowadzono inwentaryzację istniejących zadrzewień przydrożnych w całej gminie. Objęła ona ocenę stanu drzew, informacje techniczne oraz proponowane zmiany. Na podstawie inwentaryzacji sporządzony został dla Pyrzyc plan zadrzewieniowy, dokument stanowiący doskonałą bazę dla urzędników planujących konserwację i przyszłe nasadzenia.