"Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień"

dodano: 01-10-2014

W związku z udziałem gminy Pyrzyce w ogólnopolskim projekcie „Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień” od kwietnia do czerwca 2014 roku, na terenie gminy przeprowadzono inwentaryzację stanu zadrzewień przydrożnych. Na jej podstawie powstał plan zadrzewieniowy stanowiący doskonałą bazę dla urzędników planujących konserwację i przyszłe nasadzenia. Lokalny nadzór nad projektem sprawuje Federacja Zielonych GAJA ze Szczecina, natomiast bezpośrednie działania prowadzi z jej ramienia animator Bartosz Kurnicki.

Podczas inwentaryzacji sprawdzany był stan ogólny alej, stan ich zachowania, skład gatunkowy, a także stan zdrowotny poszczególnych drzew. Oprócz tego analizowano także wiele parametrów technicznych. Należą do nich: przeciętny obwód drzew na wysokości 1,3 m, ilość drzew po każdej stronie drogi, występowanie gatunków chronionych, odległość drzew od jezdni, rozstaw drzew w szpalerze czy też szerokość między szpalerami. Ponadto każda aleja w gminie posiada swój własny syntetyczny opis.

Inwentaryzacja zadrzewień liniowych stanowi bazę do stworzenia dokumentu stanowiącego niejako podsumowanie całego projektu, czyli planu zadrzewieniowego. Dzięki zawartym w nim informacjom urzędnicy, a także lokalna społeczność będzie miała szanse kontynuować działania rozpoczęte podczas trwania „Dróg dla Natury”. Wskazane w nim miejsca najlepsze do przyszłych nasadzeń pozwolą na powstawanie nowych alej. Natomiast wyliczenie punktów konfliktowych pozwoli zastanowić się nad satysfakcjonującym dla wszystkich stron rozwiązaniem. Dokument ten w znacznym stopniu ułatwi pracę Urzędowi Miasta i Gminy. Celem projektu jest także promowanie pozytywnych wzorców i działań na terenach gmin ościennych, plan zadrzewieniowy powinien być więc pomocny i w tym zadaniu.