Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA

dodano: 17-09-2014

Szesnastego września o godzinie 12:00 w Pyrzyckim Domu Kultury obchodzony był Światowy Dzień Sybiraka. Zgodnie z  kalendarzem dzień ten obchodzony jest 17 września. Światowy Dzień Sybiraka przypada  w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku. Tego dnia  w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. Ta szczególna data dla Sybiraków i Kresowian jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Na uroczystość przybył Burmistrz Jerzy Marek Olech, zastępca Burmistrza Agnieszka Odachowska, Sybiracy, uczniowie i dyrektorzy szkół oraz liczni mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się od Hymnu narodowego, po którym został odśpiewany Hymn Sybiraków, który przybliżyli nam uczniowie z Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej.

Po Hymnie głos zabrał Burmistrz Jerzy Marek Olech. W swym przemówieniu Burmistrz powołał się na słowa z Hymnu Sybiraków: „A myśmy szli niepokonani do niepodległej Polski”. Burmistrz powiedział, że to ogromnie ważne słowa, że słowa te mieli na ustach powracający z nieludzkiej ziemi, z  Golgoty Wschodu ludzie, którzy zatracili swoją młodość, nie wiedzieli co to radość i szczęście. Nie znane im było najeść się do syta. Nie mieli oni własnych domów oraz rodzin. Byli oni osieroceni, a jednak wracali do wolnej, niepodległej Polski. Burmistrz mówił również o tym, że naród, który ma swoją historię  jest narodem wielkim, dlatego my jako obywatele będziemy zawsze pielęgnowali  tą historię oraz tradycję. To właśnie Sybiracy są obrazem tej historii. Następnie serdecznie podziękował Sybirakom  za przyjęcie zaproszeń, za przybycie oraz za to, że mogliśmy chociaż po części przeżyć te okrutne, nieludzkie chwile. Następnie w imieniu młodzieży pyrzyckiego gimnazjum, pyrzyckich przedszkoli oraz szkół Burmistrz złożył hołd Sybirakom za to co dla nas uczynili. Za to, że możemy żyć w  wolnej ojczyźnie oraz za to, że dzięki ich walce i wytrwaniu możemy dzisiaj spokojnie  uczyć się, pracować i żyć.

Kolejnym elementem uroczystości było przemówienie Pana Zbigniewa Chodora, który opowiedział i przybliżył nam historię ówczesnych czasów. Pan Chodor opowiadał o swojej rodzinie, dzieciństwie i  warunkach, w  których  żył. Był 10 luty 40 rok, Pan Chodor miał wtedy 6 lat i 4 miesiące, kiedy o 6 rano żołnierz radziecki zdemolował mieszkanie i kazał je opuścić w przeciągu niecałych dwóch godzin. To naprawdę okrutne  i tragiczne wydarzenie. Słowo Sybir każdemu z nas kojarzy się w inny sposób. Tym, którzy przetrwali ten ciężki czas, słowo Sybir kojarzy się ze śmiercią, głodem, ale przede wszystkim z tęsknotą za wolną ojczyzną i porzuconym, rodzinnym domem.  Po przemówieniach  byliśmy świadkami wzruszającego apelu poległych.

Uroczystość  również obfitowała w program artystyczny wykonany przez Regionalny Zespół Śpiewaczy „Kresowianka”. Został on przeprowadzony w   formie przedastawienia słowno-muzycznego. Program ten obejmuje okres od Konfederacji Barskiej aż do czasów współczesnych. Odbył się również koncert pieśni patriotycznych w  wykonaniu uczniów i nauczycieli Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej.  Jako pierwsza wystąpiła kontrabasistka Natalia Zajda, kompozytorem tego utworu jest Czesław Karłowicz, a akompaniowała Pani Marta Podolska. Następnie wystąpiła pianistka Martyna Dzięgielewska, która wykonała Arabeskę.

Wystąpił także chór oraz zespół smyczkowy, którzy wykonali pieśń patriotyczną „Legiony”. Po wykonaniu pieśni patriotycznej wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Rotę”. Na koniec uroczystości w imieniu Burmistrza zaproszono zgromadzonych gości na poczęstunek, herbatę oraz kawę.

Pamięć o przeszłości jest mądrością narodu, dzięki niej możliwe jest pielęgnowanie tradycji. Przez ostatnie  dwa stulecia słowo Syberia miało dla Polaków szczególny wydźwięk. Tragiczny los pokoleń Polaków ostatnich stuleci spowodował, że Syberię nazwano  ziemią przeklętą, krainą gdzie nie ma nadziei. W  narodowej świadomości kojarzyła się ona zawsze z  poniewierką, cierpieniem, tragedią, czy nieludzką ziemią, ale nie tylko. Okazało się, że właśnie na Syberii dochodziło do wewnętrznych przewartościowań, pozytywnych przemian czy wyboru własnej drogi. Drodzy Sybiracy w ten wyjątkowy Światowy Dzień Sybiraka dziękujemy za wasz trud, za wasze cierpienie i upokorzenie. Dziękujemy za to wszystko bo z  tego zrodziła się wolna Polska! Jednocześnie  składamy Wam ogromny hołd, uznanie oraz szacunek za to co dla nas zrobiliście. Dołóżmy więc starań, aby dramatyczne wydarzenia tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń!

 

Aleksandra
Nowakowska

 

Galeria zdjęć


Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

Rozlicz PIT w Pyrzycach
Rozliczenie PIT online w PITax.pl jest dostępne dzięki projektowi „Wspieraj lokalnie” przygotowanemu przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz PITax.pl Łatwe podatki.

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia