OTWARCIE SCIEŻKI ROWEROWEJ PYRZYCE- BRZESKO

dodano: 16-09-2014

Dnia 12 września 2014 r. w Pyrzycach dokonano uroczystego otwarcia ścieżki rowerowej , o którą zabiegali mieszkańcy gminy, stąd też zrodził się pomysł zagospodarowania  istniejącego – nieczynnego nasypu kolejowego na szlak rowerowy. Burmistrz Pyrzyc serdecznie przywitał wszystkich  zebranych gości i uczestników otwarcia w/w Inwestycji oraz wskazał pozytywne korzyści zrealizowanego zadania. Ścieżka rowerowa to doskonałe miejsce do spędzania aktywnego czasu, dlatego też idea dla której powstała ma na celu podtrzymanie zdrowego stylu życia . Burmistrz Pan Jerzy Marek Olech przekazał informację dotyczące przebiegu działań związanych z budową trasy.

Uroczyste podpisanie umowy na realizację wymienionego zadania odbyło się w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach w dniu 9 września 2013 r. z udziałem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i władz Gminy Pyrzyce . Całkowita wartość realizowanego zadania to kwota 3 485 137,71 zł w tym kwota dofinansowania 2 506 027,44 zł.

„Budowa  ścieżki rowerowej na odcinku Pyrzyce  od ul. Ciepłowniczej do granic  gminy Pyrzyce w miejscowości Brzesko „ realizowana była z Regionalnego Programu  Operacyjnego dla  Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013 Oś  Priorytetowa 5” „Turystyka, Kultura i Rewitalizacja” działanie 5.3 ścieżki rowerowe była Gmina Pyrzyce.

Ścieżka  zlokalizowana  na odcinku Pyrzyce –Brzesko, gmina Pyrzyce powstała na istniejącym nasypie po rozebranej linii kolei jednotorowej .Początek trasy znajduje się na skrzyżowaniu z ulicą Ciepłowniczą w m. Pyrzyce, koniec trasy znajduje się w obrębie Brzesko, na granicy gminy Pyrzyce i gminy Przelewice. Wykonana ścieżka o nawierzchni bitumicznej na podbudowie tłuczniowej ma długość 8 840,00 m i szerokość 3,0 m. Inwestycja jest II etapem – kontynuacją zadania budowy ścieżki powstałej w 2006 roku na odcinku od ul. Stargardzkiej do ul. Ciepłowniczej o długości 1 220,oo m, która także była realizowana przy wsparciu finansowym ze środków UE. Całkowita długość ścieżki wynosi 10 060,00 m.

Wykonawcą robót, który został wyłoniony w drodze przetargu  była firma „MALDROBUD” z siedzibą w Myśliborzu reprezentowana przez p. Edwarda Malinowicza - prezesa , zaś nadzór Inwestorski nad prawidłowością prac sprawował Pan Ryszard Gronkowski – Przedsiębiorstwo Budowlano – Drogowe „TRASBUD”, oraz pracownicy Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Pyrzycach .

Dla  zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników ścieżki wprowadzono stałą organizację ruchu w miejscach przekraczania dróg  publicznych z pierwszeństwem. Ścieżka rowerowa krzyżuje się w jednym poziomie na granicy  miejscowości Mechowo z drogą wojewódzką, oraz Pyrzyce ul.Ciepłownicza i Brzesko z drogą powiatową . W miejscach tych zastosowano  środki spowalniające w postaci znaków poziomych  i pionowych dla ruchu rowerowego i pojazdów  mechanicznych .Dodatkowo w ciągu ścieżki rowerowej zastosowano  środki spowalniające elementami bezpieczeństwa w formie labiryntu, aby zmusić rowerzystę do zejścia z roweru i przeprowadzenie go przez przejście dla pieszych i jednocześnie uniemożliwić mu przejazd rowerem przez przejście dla pieszych. Ponadto w ciągu trasy ścieżki rowerowej zlokalizowane zostały 4 stanowiska postojowe dla rowerzystów, wyposażone w stojaki dla  10 rowerów.

Na odcinkach ścieżki przebiegającej przez obiekty inżynierskie zastosowano balustrady w celu zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, zaś na odcinkach przebiegających w nasypach zastosowano zabezpieczenie w postaci gęstych żywopłotów liściastych z gatunku ligustr.

Roboty budowlane realizowane w ramach zadania „Budowa ścieżki rowerowej na odcinku Pyrzyce  od ul .Ciepłowniczej do granic gminy Pyrzyce w miejscowości Brzesko zakończone zostały w dniu  02 czerwca 2014 r.

Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi na starcie dokonali Pan Burmistrz Jerzy Marek Olech ,Edward Malinowicz – Generalny Wykonawca ścieżki, ks. Proboszcz Zbigniew Rakiej , który poświęcił szlak rowerowy oraz Wojciech Matusiak – sportowiec ,olimpijczyk Ziemii Pyrzyckiej, który rozsławiał imię Pyrzyc na całym świecie swoimi osiągnięciami sportowymi.

Na starcie młodzi i starsi uczestnicy rajdu otrzymali kamizelki odblaskowe, butony na smyczy oraz flagi .Blisko  stu uczestników uroczystego otwarcia ścieżki rowerowej wraz z Burmistrzem Pyrzyc wystartowało w kierunku miejsca docelowego, przemierzając ponad 8 km w bardzo szybkim tempie.

Na mecie ks. Proboszcz parafii Brzesko Janusz Skoczeń poświęcił szlak rowerowy oraz uroczyście przecięto po raz drugi wstęgę.

W programie znalazły się konkursy sprawnościowe m.in. konkurs rowerowy z przeszkodami o puchar Burmistrza, grill z kiełbaskami .Podczas rajdu został wyłoniony szczęśliwy zwycięzca roweru ufundowanego przez Burmistrza Pyrzyc.

Burmistrz Pyrzyc Pan Jerzy Marek Olech składa serdeczne podziękowania wszystkim partnerom i osobom wspierającym inwestycję a przede wszystkim Wykonawcy robót firmie „MALDROBUD”  za duże zaangażowanie i terminowe wykonanie prac oraz Wydziałowi Inwestycji i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Pyrzycach.

Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013. Beneficjentem jest Gmina Pyrzyce.

Tadeusz Rajter