BEZZASADNE CIĘCIA PIELĘGNACYJNE

dodano: 17-04-2014

W ostatnim czasie coraz częściej obserwujemy w naszej gminie powstawanie tzw. drapaków, czyli drzew po nieprawidłowych cięciach korekcyjnych. Drzewa te rosną na terenach nie gminnych, lecz należących do wspólnot, spółdzielni oraz osób prywatnych. Cięcia te dokonywane były bez jakiejkolwiek zgody Burmistrza Pyrzyc, gdyż na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych nie jest wymagane zezwolenie. Wyjątek stanowią tereny wpisane do rejestru zabytków, gdzie każde działanie związane z utrzymaniem i konserwacją zieleni (zarówno pielęgnacja, jak i usuwanie drzew i krzewów) wymaga zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków).

Obowiązkiem posiadacza/ właściciela terenu jest utrzymywanie we właściwym stanie drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości będącej w jego posiadaniu. Wszelkie zabiegi oraz cięcia pielęgnacyjne (korekcyjne), techniczne drzew i krzewów posiadacz terenu winien przeprowadzić we własnym zakresie, pod warunkiem, że będą one wykonane zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Jeśli właściciel drzew nie posiada odpowiednich kwalifikacji, winien zlecić te prace fachowcom – pracownikom z kwalifikacjami. Cięcia i pielęgnację drzew należy wykonywać regularnie i etapowo pod kontrolą.

Zakres możliwych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w obrębie koron drzew rosnących na terenach zieleni lub zadrzewieniach, został ustawowo ograniczony w art. 82 ust. 1 a ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013r. poz.627, z późn.zm.) i obejmuje obecnie wyłącznie:

• usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi ( budynki mieszkalne, lampy)
• kształtowanie korony drzewa,
• utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Zdarza się coraz częściej, że wykonanie cięć zlecane jest przypadkowym osobom nie posiadającym merytorycznego przygotowania a posiadającym podnośnik, lekceważąc tym samym fakt, że drzewo jest organizmem żywym i każda ingerencja w jego naturalny rozwój wymaga znajomości wiedzy ogrodniczej. Wszelkie cięcia w koronach drzew muszą mieć uzasadnienie. Prace w tym zakresie należy prowadzić w sposób profesjonalny, aby nie dopuścić do zniszczenia drzew.

W czasie czynności kontrolnych inspektorzy Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pyrzycach stwierdzają nieprawidłowości w wykonywanych pracach. Dotyczą one w szczególności zabiegu rozrzedzania koron, tzw. prześwietlania poprzez wycinanie żywych gałęzi, których usunięcie nie jest uzasadnione, ani względami biologicznymi ani technicznymi (nie kolidują z obiektami czy infrastrukturą oraz nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa). Podobnie rejestruje się częste przypadki zbytecznej redukcji korony poprzez znaczne skracanie konarów ( lub ogławianie drzew). Nie ma również uzasadnienia redukcja koron drzew rosnących na terenach zieleni, posadzonych w odpowiednich miejscach i odległościach      w stosunku do innych drzew i obiektów budowlanych. Drzewa te poza usunięciem posuszu winny zachować swój naturalny pokrój.

Reasumując, zgodnie z art.88 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody informuję, iż nie można stać obojętnie wobec powyższego, dlatego też prowadzone są postępowania administracyjne zmierzające do nałożenia kar za zniszczenie drzew spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych i w całej rozpiętości popieramy sprzeciw mieszkańców Pyrzyc, którym na sercu leży dobro przyrody. Dlatego też w przyszłości dołożymy wszelkich starań, aby podobne sytuacje dewastowania drzew nie powtarzały się.